Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Fitch: Role Hongkongu na světovém finančním trhu se nemění

Pozice Hongkongu na světovém finančním trhu se nemění, protivládní protesty tuto roli podle všeho neovlivnily, uvedla dnes ratingová agentura Fitch. Měsíce pokračující nepokoje ale podle ní podkopávají obraz Hongkongu jako stabilního mezinárodního obchodního centra a slabší hodnocení místní vlády by mohlo přímo ovlivnit rating úvěrové spolehlivosti této bývalé britské kolonie. Informovala o tom agentura Reuters.

Protesty se rozvinuly v širší prodemokratické hnutí proti hongkongské vládě a sílícímu vlivu Pekingu. Foto: Wikimedia

Demonstrace v poloautonomní čínské provincii Hongkong, která se pod správu Pekingu vrátila v roce 1997, začaly v červnu. Vyvolala je nevole nad návrhem zákona, který by umožňoval vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny. Postupně se protesty rozvinuly v širší prodemokratické hnutí proti hongkongské vládě a sílícímu vlivu Pekingu.

V září snížila agentura Fitch hodnocení úvěrové spolehlivosti Hongkongu o jeden stupeň na AA. Rating však stále zůstává na vysoké úrovni a Hongkong je hodnocen jako velmi kvalitní dlužník.

Zatímco krátkodobý výhled ratingu se zhoršuje, střednědobý výhled se podle všeho jeví pozitivněji, uvedla dnes agentura Fitch. Vlivem rostoucích násilných protivládních protestů a eskalace americko-čínské obchodní války se ekonomika města ve třetím čtvrtletí propadla poprvé za deset let do recese.

Agentura dále připomněla, že nedávný vstup čínského internetového prodejce Alibaba na burzu v Hongkongu ilustruje, že město pro čínské společnosti představuje vlajkovou loď daňových rájů.

Zákon o lidských právech a demokracii v Hongkongu, který na konci listopadu podepsal americký prezident Donald Trump, považuje Fitch za spíše symbolický akt. Ukazuje prý však, že proměna mezinárodního vnímání Hongkongu může mít ekonomické dopady. Americký zákon okamžitě vyvolal nevoli Pekingu a ovlivnil jednání o americko-čínské obchodní dohodě.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín