Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

EY: Francie je stále nejatraktivnější evropskou zemí pro zahraniční investory

Francie si loni druhým rokem udržela postavení nejatraktivnější evropské země pro zahraniční investory a přilákala celkem 985 investičních rozhodnutí. Ve své zprávě to dnes uvedla konzultační společnost EY. Odstup od druhé Británie se ale i přes její odchod z Evropské unie snížil. Trojice investičně nejvíce atraktivních zemí s třetím Německem loni zaznamenala vinou pandemie také pokles zájmu zahraničních investorů.

„Druhý rok po sobě zůstala Francie evropskou zemí, která láká nejvíce zahraničních investorů,“ napsal prezident Macron na twitteru. Foto: iStock

Výsledek studie přivítal francouzský prezident Emmanuel Macron, pro nějž to znamená povzbuzení před prezidentskými volbami plánovanými na příští rok. „Druhý rok po sobě zůstala Francie evropskou zemí, která láká nejvíce zahraničních investorů,“ napsala hlava státu na twitteru.

Počet zahraničních investičních plánů na francouzském území se nicméně loni snížil o 18 procent a propad byl prudší než evropský průměr, který zaznamenal pokles o 13 procent. V Německu počet zahraničních investic loni ve srovnání s předchozím rokem klesl o čtyři procenta.

Rozdíl v počtu investic v trojici nejvíce atraktivních evropských zemí byl tak loni díky mírnému poklesu v Německu zanedbatelný, uvádí EY. Do Británie směřovalo 975 a do Německa 930 investic.

Výhled na letošní rok je podle EY po loňském poklesu zapříčiněném pandemií pro Evropu příznivý. Čtyřicet procent oslovených podniků plánuje aktivity na kontinentu rozšířit, na začátku pandemie stejný záměr uvádělo jen 27 procent firem.

Vzájemný obchod Česka s Francií se loni po letech růstu propadl o dvě miliardy eur na 11,4 miliardy eur (zhruba 290 miliard Kč). V loňském roce se naopak začalo výrazně dařit českým investicím ve Francii, vyplývá z údajů Francouzsko-české obchodní komory.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín