Zlato (oz) / USD
1 981,85
0,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Europoslanec: Evropský trh s kryptoměnami čeká od roku 2024 regulace

Evropský trh s kryptoměnami včetně toho českého dozná výrazných změn. Zřejmě již od roku 2024 začnou platit nová evropská pravidla pro obchodování s kryptoaktivy označovaná jako Markets in Crypto-Assets (MiCA). Finální dokument by měl být dokončený během českého předsednictví Radě EU. Uvedl to poslanec evropského parlamentu Ondřej Kovařík (za ANO). Kryptoměnové firmy budou mimo jiné k vydávání a prodeji digitálních měn v EU potřebovat licenci a záruky pro zákazníky.

kryptoměny
Kryptoměnové firmy budou mimo jiné k vydávání a prodeji digitálních měn v EU potřebovat licenci a záruky pro zákazníky. Foto: iStock

„Nařízení MiCA se projednávalo téměř dva roky, během kterých došlo v sektoru kryptoaktiv k významnému vývoji. Ambicí bylo nastavit tímto nařízením jednotná pravidla, kterými se tento dynamický sektor bude řídit v rámci celé EU,“ uvedl Kovařík.

Nová pravidla zavádí podle něj větší ochranu pro investory, dohled centrálních bank, povinné licence pro podnikatele v oboru a vysoké sankce za porušování pravidel, manipulace či nekalé praktiky.

České předsednictví převzalo podle Filipa Běhala z tiskového oddělení ministerstva financí návrh ve stadiu takzvaných technických trialogů, kdy spolu s Evropským parlamentem a Komisí pracuje na finálním znění nařízení. „Práce jsou velmi intenzivní a v zájmu všech tří stran je přijetí oficiálního textu ještě během českého předsednictví. Nic bližšího ale nelze v tuto chvíli odhadovat, neboť se jedná o velmi komplexní a obsáhlý návrh,“ dodal.

Podle Kovaříka je pozitivním přínosem návrhu nastavení stejných pravidel v celé EU, včetně možnosti takzvané pasportizace, kdy licence pro poskytování služeb spojených s kryptoaktivy vydaná v jedné zemi EU bude platná pro celou unii. Významné změny také nařízení přinese z hlediska posílení práv investorů a spotřebitelů. Na druhou stranu lze očekávat, že některé nové požadavky, které MiCA zavádí, se projeví zvýšenými náklady firem podnikajících v tomto sektoru.

„Nad konkrétní podobou regulace MiCA se vedly diskuze dlouhou dobu a pro projekty podnikající na kryptotrhu bylo těžké zjistit, na jaká pravidla se mají začít připravovat. Jsem rád, že jsou nové nařízení na světě a český kryptoprůmysl a podnikatelé dostávají jasnější pravidla, jakým způsobem budou moci své služby v souladu s regulacemi investorům poskytovat,“ uvedl spoluzakladatel projektu Probinex Adam Neuberger.

V roce 2018 byla na půdě Evropské komise zahájena textace na téma regulace Markets in Crypto-Assets. Evropská komise návrh přijala 24. září 2020. Tím došlo také k zahájení legislativního procesu EU. První dubnový den roku 2022 byl zahájen trialog mezi Evropskou komisí, Radou EU a Evropským parlamentem a vydání stanovisek. K prozatímní dohodě dospěli účastníci 30. června letošního roku.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín