Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Magazín
Eset: Na ukrajinské finanční domy útočí nový škodlivý program CaddyWiper

Kód CaddyWiper je opět typu wiper, jehož primárním cílem je ničení dat a ochromení chodu podniku. Antivirová firma Eset jej v pondělí objevila v desítkách zařízení hned několika organizací ve finančním sektoru. Oznámila to v tiskové zprávě.

malware

Na finanční instituce na Ukrajině začal útočit další škodlivý program. Foto: iStock

„CaddyWiper je podobný již dříve detekovaným škodlivým kódům HermeticWiper a IsaacWiper a i v tomto případě analýza naznačuje, že dotčené organizace byly napadeny v minulosti. Díky tomu bylo možné program, který byl mimochodem zkompilován jen několik hodin před naší detekcí, pro útok použít. S ohledem na všechny tyto zjištěné informace nemůžeme ani vyloučit scénář, že CaddyWiper byl v tomto případě využit jinými útočníky než v případě kybernetických útoků v prvních dnech války,“ uvedl analytik Esetu Michal Cebák.

Díky informacím o útocích z posledních týdnů se bezpečnostní experti domnívají, že dotčené organizace byly již jedním z předchozích wiperů napadeny, a aktuální útok tak mohl těžit ze znalosti prostředí i z nedostatečně rychlé opravy zranitelností systému.

V předvečer ruské invaze zachytila společnost Eset HermeticWiper v sítích řady významných ukrajinských organizací. Doprovázely jej další škodlivé kódy HermeticWizard, který napomáhal šíření wiperu uvnitř lokálních sítí, či vyděračský HermeticRansom, který byl použitý jako zastírací manévr a měl od hlavního útoku odvést pozornost. V den invaze pak proběhl druhý útok za použití programu IsaacWiper, který mířil na ukrajinskou vládní síť. Kromě vládních cílů byly útoky wiperem v dalších dnech detekované také u médií.

(ČTK)