Zlato (oz) / USD
1 911,47
0,61 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ekonomická nálada v eurozóně se v březnu výrazně zlepšila, nejvíce v Německu

Ekonomická nálada v zemích eurozóny se v březnu výrazně zlepšila a její ukazatel je poprvé od začátku pandemie nad svým dlouhodobým průměrem. Ve své měsíční zprávě to dnes uvedla Evropská komise (EK). Nejlépe z celé eurozóny si vede Německo, hlavní obchodní partner České republiky.

Optimismus citelně narůstá ve všech kategoriích, v průmyslu dílčí index vystoupil na 2,0 z únorové hodnoty minus 3,1 bodu. Foto: iStock

Index ekonomické nálady na březen vystoupil na 101 bodů z únorové hodnoty 93,4 bodu. Ekonomové podle agentury Reuters očekávali, že index vystoupí na 96 bodů.

„Poprvé od doby, co se na kontinentě objevil covid-19, je index mírně nad svým dlouhodobým průměrem,“ uvádí komise ve zprávě. „Nárůst je v takovém rozsahu, který jsme naposledy zaznamenali při oživení loni v létě, po první vlně pandemie.“

Z největších ekonomik si nejlépe vedlo Německo, kde se nálada zlepšila nejvíce za dobu měření. Její index tam vystoupil na 103,7 bodu, což je nárůst o rekordních 7,9 bodu.

Optimismus citelně narůstá ve všech kategoriích, v průmyslu dílčí index vystoupil na 2,0 z únorové hodnoty minus 3,1 bodu. Ve službách, které jsou dominantním sektorem ekonomiky eurozóny, dílčí index nálady vystoupil na minus 9,3 z únorových minus 17 bodů.

Nálada se zlepšuje i mezi spotřebiteli, index v této kategorii vzrostl na minus 10,8 z předchozích minus 14,8 bodu, index pro maloobchodní sektor se pak dostal na minus 12,2 z únorové hodnoty minus 19,1 bodu. Výrazně lepší je i nálada ve stavebnictví a v sektoru finančních služeb.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín