Zlato (oz) / USD
1 707,25
0,15 %
Zlato (oz) / CZK
42 128,72
0,11 %
EUR / USD
1,10
0,25 %
USD / CZK
24,68
0,26 %
Magazín
Ekonomická nálada v eurozóně kvůli pandemii rekordně klesla

Ekonomická nálada v eurozóně i v celé Evropské unii v březnu zaznamenala rekordní propad. Kvůli koronaviru se výrazně snížila důvěra mezi spotřebiteli i ve všech hospodářských odvětvích, v mnoha případech ještě před zavedením omezení, k nimž přistoupily jednotlivé státy. Uvedla to dnes Evropská komise (EK). Markantně klesl rovněž index očekávání u vývoje zaměstnanosti.

Kvůli koronaviru se výrazně snížila důvěra mezi spotřebiteli i ve všech hospodářských odvětvích. Foto: iStock

Index důvěry v eurozóně se meziměsíčně snížil o 8,9 bodu na 94,5 bodu. Přerušil se tak vzestupný trend, který začal v listopadu. Jde zároveň o nejvýraznější meziměsíční pokles od roku 1985, kdy se začala tato hospodářská statistika vést.

Hodnota indexu je teď nejníže od roku 2013, ale mírně překonala odhad ekonomů v anketě agentury Reuters. Ti v průměru očekávali, že index klesne až na 93 bodů.

Respondenti na dotazy odpovídali mezi 26. únorem a 23. březnem. Valná většina z nich se vyjádřila před zavedením opatření proti šíření nákazy, která učinily jednotlivé státy. V případě Německa a Itálie se to týká 71 až 85 procent odpovědí, v případě Francie více než 95 procent.

Za rekordním snížením stojí propad očekávání, co se týče výroby a poptávky, a všeobecná hospodářská situace, uvedla agentura Reuters. Stejně tak výrazně klesl index očekávání u vývoje zaměstnanosti – v eurozóně o 10,9 na 94,1 bodu.

Z větších ekonomik eurozóny se ekonomická nálada nejvýrazněji zhoršila v Itálii, která má po Spojených státech nejvíce zaznamenaných případů nákazy a největší počet mrtvých na světě. Po Itálii zaznamenala nejhlubší pokles největší evropská ekonomika, tedy Německo. V Británii, která z EU na konci ledna vystoupila, se ekonomická nálada snížila méně, a to o 3,5 na 92 bodů.

(ČTK)