Zlato (oz) / USD
1 967,26
0,57 %
Jistota ve vlastních rukou
0

EK navrhla digitální peněženku pro celou unii, má usnadnit nejen nákupy

Vypůjčit si v zahraničí auto, otevřít bankovní účet nebo požádat o lékařské ošetření by mohlo být v budoucnu jednodušší. Evropská komise (EK) dnes totiž představila návrh takzvané digitální peněženky, která má lidem umožnit snadné používání elektronických dokumentů po celé Evropské unii. Komise tvrdí, že digitální identita bude odolná proti zneužití dat, kterého se obávají někteří kritici.

Návrh nařízení ukládá členským zemím povinnost zařídit digitální identitu každému, kdo o ni požádá. Dokumenty, které dosud lidé nosili v peněžence, budou moci mít ve svém telefonu. Foto: iStock

Unijní exekutiva reaguje návrhem na fakt, že za covidové pandemie se značná část života přesunula do digitálního prostředí. Podobné digitální peněženky už navíc začaly zavádět instituce či firmy v rámci jednotlivých členských zemí.

„Evropská digitální identita nám umožní dělat v jakékoli členské zemi to, co děláme doma, bez jakýchkoli dalších nákladů a s méně překážkami,“ prohlásila dnes místopředsedkyně komise Margrethe Vestagerová.

Návrh nařízení ukládá členským zemím povinnost zařídit digitální identitu každému, kdo o ni požádá. Dokumenty, které dosud lidé nosili v peněžence, budou moci mít ve svém telefonu. Velké internetové platformy budou povinně digitální peněženky akceptovat.

V současnosti podle komise nějakou formu digitální identity používají lidé ve 14 zemích EU včetně České republiky. Přístup k ní má až 60 procent obyvatel unie, podle Bruselu je však její využívání omezené a někdy zbytečně složité, což by měl společný systém zlepšit.

„Profitovat z toho budou také velké i malé evropské firmy, které budou moci nabídnout novou škálu služeb,“ řekl eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton.

Někteří ochránci soukromí se v souvislosti s digitálními identitami obávají možných krádeží citlivých dat či toho, že lidé ztratí nad svými osobními údaji kontrolu. Evropská digitální peněženka bude podle Vestagerové počítat s nejvyšší úrovní zabezpečení a lidé budou mít přehled o tom, jaké údaje komu poskytují.

O návrhu začnou ve druhé polovině roku vyjednávat členské státy a Evropský parlament, jeho schválení se očekává nejdříve v příštím roce.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín