Zlato (oz) / USD
1 916,05
0,42 %
Jistota ve vlastních rukou
0

EK: Ekonomická nálada v EU se v květnu zhoršila, v Česku ale vykázala zlepšení

Ekonomická nálada v Evropské unii se v květnu mírně zhoršila, zejména kvůli poklesu důvěry v průmyslu. Ve své zprávě to dnes uvedla Evropská komise (EK). Index ekonomické nálady v EU se v květnu podle zprávy meziměsíčně snížil o půl bodu na 104,1 bodu. V České republice však o 4,1 bodu vzrostl a dostal se na 96,8 bodu.

EU, Rusko, Ukrajina
Analytici nicméně předpokládají, že v dalších čtvrtletích budou růst brzdit negativní důsledky války na Ukrajině. Foto: iStock

Nálada v průmyslu se v Česku na rozdíl od EU výrazně zlepšila, mírný nárůst důvěry vykázal rovněž maloobchod. Ve službách, stavebnictví a mezi spotřebiteli se však nálada v České republice zhoršila, plyne z údajů Evropské komise.

Český statistický úřad (ČSÚ) koncem dubna ve svém předběžném odhadu uvedl, že hrubý domácí produkt (HDP) České republiky se v letošním prvním čtvrtletí zvýšil meziročně o 4,6 procenta.

Růst ekonomiky tak zrychlil z 3,6 procenta v loňském čtvrtém kvartálu. Analytici nicméně předpokládají, že v dalších čtvrtletích budou růst brzdit negativní důsledky války na Ukrajině.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín