Zlato (oz) / USD
1 932,63
0,53 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v srpnu nečekaně zlepšila

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v srpnu nečekaně zlepšila. Předtím se tři měsíce po sobě snižovala. Vyplývá to ze zprávy výzkumné společnosti Sentix. Analytici čekali čtvrtý pokles indexu v řadě. Podle Sentixu ale nejsou patrné známky, že obrat ve vývoji bude trvalý.

eurozóna
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v srpnu nečekaně zlepšila. Předtím se tři měsíce po sobě snižovala. Foto: iStock

Index důvěry investorů se v srpnu zvýšil o 3,6 bodu na minus 18,9 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že hodnota indexu klesne na minus 24,3 bodu z červencové minus 22,5 bodu.

Dotazovaní odborníci na finanční trh lépe hodnotili nejen celkový index, ale i budoucí vývoj. Hodnocení aktuální situace se ale v srpnu oproti předchozímu měsíci nezměnilo.

Společnost Sentix vysvětluje nárůst indexu slabším růstem spotřebitelských cen. Téma inflace podle dotázaných expertů na finanční trh ztrácí „část své výbušnosti“.

Experti Sentixu ovšem poukazují na slabý ekonomický vývoj v Německu, kde se nálada investorů propadla nejníže od října 2022. „Největší ekonomika v eurozóně se rozvíjí v nemocného muže eurozóny a představuje významnou zátěž pro region,“ uvedla společnost.

„Ekonomika v eurozóně zůstává v recesním režimu. Z tohoto vývoje tedy nemůžeme žádnou radost,“ řekl k vývoji v celé eurozóně generální ředitel Sentixu Patrick Hussy.

Analytici přikládají ekonomickému průzkumu společnosti Sentix důležitost, protože bývá zveřejňován na začátku sledovaného měsíce, a může tak poskytnout informace o dalších ukazatelích, jako jsou ekonomická očekávání měřená institutem ZEW nebo podnikatelská nálada, kterou zveřejňuje institut Ifo. Aktuální průzkum se konal od 3. do 5. srpna mezi 1202 investory.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín