Zlato (oz) / USD
1 893,93
0,43 %
Zlato (oz) / CZK
43 625,41
0,20 %
EUR / USD
1,17
0,17 %
USD / CZK
23,03
0,22 %
Magazín
Důvěra investorů v německou ekonomiku v září překvapivě vzrostla

Důvěra investorů a analytiků v budoucí vývoj německé ekonomiky překvapivě vzrostla. Ukázaly to výsledky průzkumu, které dnes zveřejnil institut ZEW. Ten z dat vyvozuje důvěru v oživení německého hospodářství navzdory novým případům nákazy koronavirem a komplikacím spojeným s brexitem.

Index důvěry na měsíc září vystoupil na 77,4 bodu ze srpnových 71,5 bodu. Foto: iStock

Ekonomové v anketě agentury Reuters přitom očekávali pokles na 69,8 bodu. Index hodnotící současné podmínky posílil na minus 66,2 bodu ze srpnové hodnoty minus 81,3 bodu.

„Index institutu ZEW se znovu zvýšil, což indikuje, že odborníci nadále očekávají znatelné oživení německé ekonomiky,“ uvedl prezident institutu ZEW Achim Wambach. „Zhoršený výhled bankovního sektoru nicméně ukazuje na obavy z toho, že se v následujících šesti měsících bude zvyšovat objem nesplácených úvěrů,“ dodal.

Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Ve druhém čtvrtletí se německá ekonomika kvůli koronavirové krizi propadla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 9,7 procenta. Zaznamenala tak nejvýraznější pokles od roku 1970, kdy se začaly čtvrtletní údaje sledovat.

Berlín odhaduje, že i přes následné hospodářské oživení ve druhé části roku zaznamená ekonomika za celý rok nejhorší recesi v poválečném období. Naposledy uvedl, že za letošní rok počítá s poklesem hrubého domácího produktu (HDP) o 5,8 procenta.

(ČTK)