Zlato (oz) / USD
2 336,83
0,81 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Držitelé dluhopisů Credit Suisse u newyorského soudu žalovali Švýcarsko

Skupina věřitelů, kteří vlastní dluhopisy švýcarské banky Credit Suisse v úhrnné hodnotě 82 milionů USD (1,85 miliardy Kč), podala ve čtvrtek u soudu v New Yorku žalobu na švýcarský stát. S odvoláním na soudní dokumenty to uvedla agentura Reuters. Věřitelé se cítí poškozeni snížením hodnoty dluhopisů typu AT1 na nulu při převzetí banky konkurenčním ústavem UBS.

Credit Suisse
Skupina věřitelů, kteří vlastní dluhopisy švýcarské banky Credit Suisse v úhrnné hodnotě 82 milionů USD (1,85 miliardy Kč), podala ve čtvrtek u soudu v New Yorku žalobu na švýcarský stát. Foto: iStock

Banka Credit Suisse se loni v březnu dostala do závažných problémů. Z obavy o stabilitu finančního sektoru se do věci vložila švýcarská vláda, centrální banka a regulační orgány, které dojednaly záchranu podniku v podobě jeho spojení s největší švýcarskou bankou UBS. V rámci této operace švýcarský úřad pro dohled nad finančním trhem FINMA odepsal přibližně 17 miliard dolarů (384 miliard Kč) z dluhopisů typu AT1.

Věřitelé se u soudu v New Yorku snaží domoci finanční kompenzace, vyplývá z prohlášení advokátní kanceláře Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan, která majitele dluhopisů zastupuje. „Švýcarsko bezdůvodně zlikvidovalo finanční instrumenty v hodnotě 17 miliard dolarů, a tím nezákonně porušilo vlastnická práva jejich majitelů,“ uvedl právní zástupce věřitelů Dennis Hranitzky.

Různé skupiny vlastníků dluhopisů UBS v posledním roce podaly řadu žalob. Americký hedgeový fond Appaloosa v dubnu žaloval banku Credit Suisse, která podle něj před odepsáním dluhopisů dostatečně a pravdivě neinformovala o svém finančním zdraví. Stovkám žalob kvůli znehodnocení dluhopisů čelí také úřad FINMA.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín