Zlato (oz) / USD
1 819,07
0,08 %
Zlato (oz) / CZK
38 944,57
0,19 %
EUR / USD
1,14
0,04 %
USD / CZK
21,40
0,29 %
Magazín
Dražit se bude vzácná slovenská bankovka z roku 1945

Do aukce půjde nejvzácnější slovenská státovka, bankovka v hodnotě jedné slovenské koruny z roku 1945. Jde o bankovku z období samostatného Slovenského štátu, která však nebyla nikdy v oběhu a na světě existuje pouze tento jediný kus. Jde tak o jednu z nejvzácnějších bankovek 20. století na území bývalého Československa, řekla ČTK za pořadatele aukce Adéla Hansen.

Slovenská korunová státovka je složená z pěti různých kusů. Foto: Livebid

„Vyvolávací cena je 100.000 korun, ale vzhledem k tomu, že se jedná o jediný známý kus, odhaduji, že se její cena může snadno vyšplhat přes milion korun,“ uvedl Aleš Kohout, spolumajitel aukční společnosti Bankovky.com, která bankovku draží pro svého klienta. Loni společnost vydražila pětitisícovku z roku 1919 za 12,1 milionu korun, včetně poplatků za 14,52 milionu korun. Stala se tehdy nejdražším českým papírovým platidlem, které se prodalo v tuzemské aukci.

Slovenská korunová státovka je složená z pěti různých kusů. Původní majitel, zaměstnanec tiskárny Neografia, kde byla bankovka nejen vytištěna, ale následně i skartována, si na památku odnesl pět dílů této státovky. Do oběhu se tato bankovka nikdy nedostala. V době končící války, kdy se začaly ceny zvyšovat, ztratila její papírová verze smysl. V té době se již vyskytoval papírový nominál pětikoruny, který byl dostačující nejnižší státovkou a koruna již také existovala ve formě mince.

Nevydaná státovka nemá na sobě uveden letopočet, ale odhadovaným rokem je 1945. Tisk a skartaci státovky zařizovala tiskárna Neografia v Turčianském Svätém Martinu. Tehdejší dělník tiskárny se nedostal k celým exemplářům, ale účastnil se přepravy rozřezaných kusů a při té příležitosti vynesl pět částí, z kterých si na památku státovku poskládal. Bankovka se odtud dostala do sbírky významného bratislavského sběratele, který ji měl v držení od roku 1980.

Slovenská koruna má rozměry 110 krát 59 milimetrů, převážná barva líce je černofialová. V levé polovině je umístěna hlava krojovaného chlapce z profilu a na ni je vložena velká číslice 1. Ve zbývající části je jednoduchým hůlkovým písmem uveden nápis Slovenská republika a jedna koruna slovenská, rusínská číslovka je psána azbukou a nechybí ani německé a maďarské pojmenování číslice. Převládající barva rubové strany je oranžová. V pravé i levé polovině jsou velké číslice jedniček, uprostřed je státní znak, vodorovný pásek nese název jedna koruna slovenská.

Na listopadové aukci, která je zaměřená na papírová platidla obíhající na historickém území Čech, Moravy a Slovenska od roku 1762 do současnosti, se bude dražit také například série Guldenů (Zlatek) z roku 1800, kdy se poprvé draží všechny nominály emise, aukce má celkem přes 900 položek. Vyvolávací cena všech dražených položek přesahuje 2,5 milionů korun.

(ČTK)