Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Magazín
Do aukce míří vzácné mince darované Edvardem Benešem

V pražském hotelu Mandarin Oriental proběhne v pátek 14. října 2022 aukce, v níž se objeví i vzácné mince a medaile z pozůstalosti Jiřího Zedtwitze. Přednosta exilové vlády v Londýně je získal darem osobně od prezidenta Edvarda Beneše. Aukce pořádaná největším aukčním domem s numismatikou Macho & Chlapovič bude probíhat jako sálová a současně přes internet a telefon. Její odhadovaná hodnota je 5 milionů eur a součástí dražby bude 365 položek. Ve dnech 17. - 19. října budou následovat elektronické aukce, které nabídnou více než 2000 mincí, medailí, bankovek či vyznamenání.

mince

Do aukce míří vzácné mince darované Edvardem Benešem. Její celková hodnota činí 130 milionů. Foto: Pixabay

Součástí dražby budou skutečné skvosty, a to nejen z České republiky a Slovenska, ale také například z Francie či Velké Británie. Hlavním hitem aukce budou české mince a medaile ze zmíněné pozůstalosti Jiřího Zedtwitze. Ten získal soubor mincí a medailí coby dar s osobním poděkováním od Edvarda Beneše, který tak Zedtwitzovi vyjádřil hold a dík za jeho věrné služby republice v nelehkých časech. Všechny položky jsou zajímavé i svými původními papírovými obaly, z nichž některé na sobě dokonce stále nesou původní cenu v britských librách. Dražit se bude i několik mincí a medailí, ze kterých je na světě znám jen jediný kus, tzv. unikát. Poptávka po numismatických předmětech neustále roste a aukční dům očekává vysoký zájem sběratelů.

Zájemci o numismatiku mohou v dražbě získat i extrémně vzácný desetidukát Gabriela Bethlena z roku 1621 s vyvolávací cenou 150 tisíc eur. Další atraktivní položku tvoří výjimečný dukát z roku 1620, jenž na sobě nese značku pražského mincmistra Pavla Škréty. „Historikové se domnívají, že Škréta měl funkci mincmistra pouze několik týdnů, proto jsou jakékoli zachované mince s jeho značkou opravdovou raritou a ví se o existenci pouze několika kusů. O velké vzácnosti dukátu svědčí i fakt, že nebyl přítomen v žádné z velkých privátních sbírkách mincí 19. a 20. století,“ vysvětluje Elizej Macho, spoluzakladatel aukčního domu Macho & Chlapovič. Škrétův dukát z nadcházející aukce pochází z pozůstalosti významného úředníka první republiky a londýnské exilové vlády a je výborně zachovalý. Svou výjimečností tak bude během aukce zajisté atakovat vysoké částky.

Ani ostatní položky nezůstávají svou vzácností pozadu. Aukce nabídne například jedenáct položek z doby vlády Karla VI. Mezi dukáty, tolary a medailemi bude i desetidukát z roku 1824, jediný známý kus na světě, s vyvolávací cenou 100 tisíc eur. Na 70 tisících eur začne dražba šestidukátu z roku 1732, který je také pravým unikátem.

(ČTK)