Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Danske Bank čelí dalšímu vyšetřování, nyní kvůli vymáhání dluhů

Finanční ústav Danske Bank čelí novému vyšetřování, které zahájil dánský úřad pro regulaci finančního sektoru (FSA) a v němž se angažuje i hospodářská policie. Ukázalo se, že největší dánská bankovní společnosti mohla regulátora klamat ohledně nápravy chybného vymáhání dluhů. Úřad dal bance lhůtu do 10. září, aby odpověděla na otázky spojené s kauzou – například, kdy poprvé na věc přišla. Uvedla to dnes agentura Bloomberg.

Skupina Danske Bank už je vyšetřována kvůli skandálu kolem praní špinavých peněz, jenž se týká transakcí v hodnotě 200 miliard eur (5,3 bilionu Kč). Foto: Danske Bank

Nový skandál vyvolalo zjištění, že kvůli chybě informačního systému zaplatilo 15.000 dlužníků bance v průběhu několika let více, než mělo. Finanční ústav chybu uznal a uvedl, že kontroluje kolem 100.000 účtů, aby chybu napravil.

Dánská vláda kauzu odsoudila a požaduje, aby se věcí zabýval parlament. Na domácím trhu Danske Bank ztrácí na popularitě. Před aktuální kauzou ohledně chybného vymáhání dluhů asi polovina lidí v anketě deníku Borsen uvedla, že by se klienty banky nestali.

O chybě v informačním systému Danske Bank úřad pro regulaci finančního sektoru uvědomila loni v říjnu. Sdělila tehdy, že pracuje na nápravě a na kompenzaci pro dotčené zákazníky. „Na základě těchto informací měl úřad FSA za to, že banka jednala hned po odhalení chyby,“ uvedl finanční regulátor v prohlášení.

Už loni jedna dánský právní firma banku varovala, že jde o závažný případ a že zodpovědní manažeři mohou skončit za mřížemi, poznamenal list Berlingske.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín