Zlato (oz) / USD
2 338,00
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

CVVM: Češi hodnotí životní úroveň domácností lépe než hospodářskou situaci země

Životní úroveň vlastní domácnosti hodnotí pozitivně téměř tři pětiny Čechů. Naproti tomu hospodářskou situaci země považuje za dobrou jen 14 procent obyvatel. Vyplývá to z únorového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). V porovnání s výsledky z loňského podzimu se hodnocení téměř nezměnilo.

průzkum
Životní úroveň vlastní domácnosti hodnotí pozitivně téměř tři pětiny Čechů. Foto: iStock

Jako dobrou nebo velmi dobrou hodnotilo letos v únoru životní úroveň vlastní domácnosti 59 procent Čechů. Naopak za více či méně špatnou ji označilo devět procent respondentů. Necelá třetina lidí pak životní úroveň své domácnosti charakterizovala jako ani dobrou, ani špatnou.

Hodnocení životní úrovně vlastní domácnosti se podle autorů průzkumu zlepšuje mimo jiné s rostoucím vzděláním respondentů či s rostoucí spokojeností s vlastním životem. S rostoucím věkem se hodnocení naopak zhoršuje. Z hlediska politické orientace se hodnocení životní úrovně domácnosti zlepšuje ve směru od levice k pravici.

Oproti předchozímu výzkumu z podzimu 2023 se hodnocení životní úrovně vlastní domácnosti statisticky významně nezměnilo. „Je v podstatě srovnatelné i s výsledky z šetření realizovaných v průběhu předchozích dvou let s výjimkou jarního šetření z roku 2022, kde byl podíl příznivého hodnocení o čtyři procentní body vyšší,“ uvádí CVVM.

Významně pesimističtější než při hodnocení životní úrovně vlastní domácnosti jsou Češi v názoru na současnou ekonomickou situaci v ČR. Za dobrou či velmi dobrou ji označilo 14 procent respondentů. Naopak více či méně nepříznivě se o ní vyjádřilo 57 procent účastníků výzkumu. Ani za dobrou, ale ani za špatnou ji považuje 28 procent Čechů.

Oproti poslednímu předchozímu šetření z podzimu 2023 se hodnocení ekonomické situace statisticky významně nezměnilo. Aktuální výsledek se přitom prakticky neliší ani od výsledků předchozích šetření od loňského jara.

Do letošního průzkumu CVVM se zapojilo 966 obyvatel ČR ve věku od 15 let. Na dotazy výzkumníků odpovídali od 26. ledna do 11. března.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín