Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Magazín
ČNB vydává stříbrnou pamětní minci s manželi Zátopkovými

Česká národní banka (ČNB) vydává pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 200 korun. Připomene 100. výročí narození olympijských vítězů Dany a Emila Zátopkových. V prodeji bude od středy. Informovala dnes v tiskové zprávě mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová. Mince bude k dispozici ve dvou provedeních. Zákazníci za ni zaplatí 690, respektive 790 korun.

mince ČNB

Mince věnovaná manželům Zátopkovým je poslední pamětní stříbrnou mincí vydanou Českou národní bankou pro tento rok. Foto: ČNB

Na líci dvousetkoruny je ztvárněna kompozice běžeckých drah, oštěpů a státní vlajky. Rubovou stranu zdobí portréty Dany a Emila Zátopkových. Po obvodu mince jsou jejich jména a letopočet 1922-2022. Autorem výtvarného návrhu se stal medailér Vojtěch Dostál.

ČNB vydává celkem 23.700 mincí ve dvojím provedení. Nominální hodnota mince 200 korun není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra nebo náklady spojené s výrobou. V běžné kvalitě s vroubkovanou hranou je emitováno 8300 kusů mincí za 690 korun za kus. Dalších 15 400 kusů má špičkovou kvalitu a každá vyjde na 790 korun. Ceny jsou uvedeny na webu České mincovny, která je pro ČNB vyrobila ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. Mince mají průměr 31 mm a hmotnost 13 g. K dostání budou u vybraných smluvních partnerů.

Dana Zátopková, rozená Ingrová, a Emil Zátopek se narodili ve stejný den, 19. září 1922. Potkali se na atletických závodech ve Zlíně, kde Dana soutěžila v hodu oštěpem a Emil v běhu na tři kilometry. Manželství uzavřeli v říjnu roku 1948. Za sportovní kariéru získali nespočet medailí. Nezapomenutelnou se stala olympiáda v Helsinkách v roce 1952, kde Dana získala zlatou medaili v hodu oštěpem a Emil tři zlaté medaile v běhu na pět kilometrů, deset kilometrů a na maratonské trase, kterou tehdy běžel poprvé v životě.

Emil Zátopek se stal jedním z nejvýznamnějších sportovců české historie. Trojnásobný vítěz ankety o nejlepšího sportovce světa byl v roce 1999 vyhlášen českým olympionikem století. Zátopek zemřel v listopadu 2000 ve věku 78 let, Dana Zátopková před dvěma lety ve věku 97 let.

Mince věnovaná manželům Zátopkovým je poslední pamětní stříbrnou mincí vydanou Českou národní bankou pro tento rok. V říjnu banka vydá zlatou minci v hodnotě 5000 korun s motivy města Litoměřice.

(ČTK)