Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Magazín
ČNB vydá stříbrnou minci k 200 letům od narození Gregora Johanna Mendela

Česká národní banka ve středu vydá pamětní stříbrnou dvousetkorunu k připomenutí 200 let od narození otce genetiky Gregora Johanna Mendela. K dispozici bude 19 500 mincí. Podobu mince navrhl akademický sochař Zbyněk Fojtů. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Česká národní banka.

Mendel

Mince budou ve dvojím provedení, která se liší povrchovou úpravou a zpracováním hrany. Foto: ČNB

Nominální hodnota mince není totožná s prodejní cenou, která je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. Například na stránkách České mincovny je u mince ve standardní kvalitě cena 690 korun.

Mince budou ve dvojím provedení, která se liší povrchovou úpravou a zpracováním hrany. Ve špičkové kvalitě, která se vyznačuje vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou, ČNB vydá 12 800 mincí. Dalších 6700 mincí bude ČNB nabízet v běžném provedení s vroubkovanou hranou.

Mendel se narodil 20. července 1822 ve slezských Hynčicích. Věnoval se mimo jiné učitelství, šlechtitelství, včelaření, přírodním vědám, matematice nebo meteorologii. Na pozemcích augustiniánského kláštera v Brně pěstoval tisíce rostlin a prováděl zde pokusy s jejich křížením a následným sledováním přenosu určitých znaků z rodičovské generace na jejich potomstvo. Závěry jeho bádání položily základy třem Mendelovým zákonům dědičnosti. Výsledkům jeho výzkumů se po dobu jeho života nedostalo odpovídající odezvy, teprve v roce 1900 byly jeho objevy potvrzeny a Mendel označen za otce genetiky.

Další pamětní stříbrná mince 200 Kč z emisního plánu ČNB na období 2021 až 2025 vyjde 14. září a připomene 100 let od narození manželů Dany a Emila Zátopkových.

(ČTK)