Zlato (oz) / USD
1 767,62
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
38 678,81
0,00 %
EUR / USD
1,16
0,00 %
USD / CZK
21,88
0,00 %
Magazín
Čínské burzy zastavily přes 40 primárních veřejných nabídek akcií

Čínské burzy zastavily přes 40 primárních veřejných nabídek akcií (IPO), regulační úřady vyšetřují několik zprostředkovatelů těchto transakcí. S odkazem na čínská média o tom dnes informovala agentura Reuters.

Dotčené firmy zastavení transakcí připisují tomu, že Čínská komise pro regulaci akciových trhů (CSRC) vyšetřuje zprostředkovatelské společnosti. Foto: iStock

Na burze v Šen-čenu bylo zastaveno přes 30 plánovaných IPO, včetně emise akcií divize čipů společnosti BYD, která byla plánována na 18. srpna. Na burze v Šanghaji bylo pozastaveno osm primárních veřejných nabídek akcií.

Tlak přitom od 19. srpna směřoval na trh Star Market, který byl spuštěn předloni v červnu a který je obdobou amerického trhu Nasdaq určeného zejména pro firmy z odvětví vyspělých technologií.

Dotčené firmy zastavení transakcí připisují tomu, že Čínská komise pro regulaci akciových trhů (CSRC) vyšetřuje zprostředkovatelské společnosti. Jsou mezi nimi například firmy Tian Yuan se sídlem v Pekingu, China Dragon Securities a CAREA Assets Appraisal.

Dnes úřady v Pekingu oznámily, že při potírání finančních podvodů zpřísní kontrolu účetních firem. Vůči pochybení také nastavily „nulovou toleranci“.

Po nedávných regulačních zásazích Pekingu v technologickém sektoru a dalších odvětvích ztratily čínské podniky obchodované na světových burzách přibližně jeden bilion dolarů (21,8 bilionu Kč) tržní hodnoty. Regulace se rychle rozšířila z antimonopolních opatření a z oblasti internetového obchodu do sektoru doučování, oblasti zabezpečení dat a internetového obsahu.

(ČTK)