Zlato (oz) / USD
2 026,12
0,24 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny v průmyslu poprvé za víc než tři roky klesly, dál se snižují v zemědělství

Ceny průmyslových výrobců v Česku v lednu meziročně klesly o 1,8 procenta, byly tak nižší poprvé za víc než tři roky. V zemědělství se výrobní ceny snížily o 19,8 procenta. Ceny stavebních prací se ve srovnání s loňským lednem zvýšily o dvě procenta a u tržních služeb pro podniky vzrostly o 4,6 procenta. Údaje dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

stavba
Ceny stavebních prací se ve srovnání s loňským lednem zvýšily o dvě procenta. Foto: iStock

„V meziročním srovnání ceny v průmyslu klesly téměř o dvě procenta, což byl první pokles od listopadu 2020. V zemědělství se ceny meziročně snížily již devátý měsíc v řadě, tentokrát téměř o 20 procent,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. Loni v prosinci ceny v průmyslu meziročně vzrostly o 1,4 procenta, v zemědělství klesly o 19 procent.

Meziměsíčně ceny v lednu v průmyslu vzrostly o 2,5 procenta, v zemědělství se zvýšily o 0,7 procenta. Za stavební práce se v lednu platilo stejně jako v prosinci, za tržní služby pro podniky o 0,1 procenta méně.

V lednu byly v průmyslu meziročně nižší ceny základních kovů o 12,3 procenta, v potravinářství klesly o 5,3 procenta, u chemických látek a přípravků o 12,4 procenta u dřevěných a korkových výrobků o pětinu. Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu se snížily o 0,7 procenta a ropy a zemního plynu o 19,5 procenta.

V zemědělství ceny meziročně klesly v rostlinné výrobě o 25,3 procenta a v živočišné o 12,9 procenta. O víc než třetinu zlevnily obiloviny a o víc než čtvrtinu olejniny. Zvýšily se ceny ovoce o 34,7 procenta, brambor o 29,1 procenta a zeleniny o 5,6 procenta. Zhruba o pětinu proti loňskému lednu klesly ceny vajec a mléka, dolů šly také u drůbeže a skotu. Vyšší o 4,2 procenta byly ceny prasat.

Meziroční dvouprocentní odhadovaný nárůst cen stavebních prací v lednu následoval po prosincovém zvýšení o 2,4 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví ale proti loňskému lednu klesly o 1,1 procenta.

Meziroční růst u cen tržních služeb pro podniky zůstal v lednu téměř stejný, v prosinci se zvýšily o 4,4 procenta. V lednu vzrostly ceny za reklamní služby a průzkum trhu, za služby v oblasti zaměstnání a za poštovní a kurýrní služby. Víc než před rokem podniky platily také za služby v oblasti nemovitostí, za právní a účetnické služby a za vydavatelské služby.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín