Zlato (oz) / USD
1 908,83
0,29 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ceny hliníku pro evropské spotřebitele kvůli drahé elektřině stoupají na rekordy

Ceny hliníku pro evropské spotřebitele dosahují rekordních hodnot. Na vině jsou rostoucí náklady na energii a snížení produkce, což prohloubilo nedostatek tohoto kovu, který se používá v energetice, stavebnictví a obalovém průmyslu. Uvedla to agentura Reuters. Cena pro spotřebitele, kteří nakupují hliník na fyzickém trhu, obvykle vychází z ceny kovu na londýnské burze LME, která se nyní pohybuje kolem 2950 USD (63.400 Kč) za tunu, plus se k ní připočítává přirážka, která obvykle pokrývá náklady na dopravu a daně.

Hliník je třetím nejvíce zastoupeným prvkem v zemské kůře, ale převážně ve formě sloučenin. Je velmi významným a těžko nahraditelným kovem. Foto: iStock

Nedostatek kovu znamená, že výrobci, kteří mají zásoby kovu, mohou získat podstatně vyšší přirážku. Ta od začátku letošního roku v Evropě stoupla téměř o 30 procent na rekordních 428,75 USD za tunu.

Analytik BofA Securities Michael Widmer upozornil, že v Evropě byla snížena kapacita produkce o 650.000 tun. Analytici se obávají, že úplným nebo částečným uzavřením je ohroženo dalších 900.000 tun produkce. Widmer odhadl, že poptávka po hliníku v západní Evropě by letos mohla činit 8,5 milionu tun, deficit pak odhaduje na pět milionů tun. Celosvětová spotřeba se odhaduje na 72 milionů tun a deficit 254.000 tun.

Loni bylo v Evropě méně větrno, než je obvyklé, a větrné elektrárny po celém regionu tak vyrobily méně elektřiny. To zhoršilo krizi, která způsobila, že ceny elektřiny vystoupily na rekordní hodnoty, protože energetické podniky musely nakupovat více uhlí a nedostatkového a drahého zemního plynu. Před energetickou krizí tvořila energie až 40 procent nákladů na produkci hliníku. Nyní se tento podíl u mnohých producentů zvýšil na 50 procent i více.

V Evropě mimo jiné snížily produkci hliníku závod firmy Alcoa ve Španělsku, huť firmy American Industrial Partners ve Francii a závod ve většinovém vlastnictví společnosti Norsk Hydro na Slovensku. A zatím není vidět žádný náznak rychlého řešení tohoto problému, dodala analytička společnosti ING Wenyu Yaová.

Nedostatek hliníku od začátku loňského roku způsobil snížení zásob. Ve skladech LME se zásoby od poloviny března loňského roku snížily více než o polovinu.

Hliník je lehký kov světlě šedé barvy. Je třetím nejvíce zastoupeným prvkem v zemské kůře, ale převážně ve formě sloučenin. Je velmi významným a těžko nahraditelným kovem. Vyznačuje se velmi dobrou elektrickou a tepelnou vodivostí, velkou výhodou je jeho tvárnost při zachování dostatečné pevnosti a vysoká odolnost vůči korozi. Nalézá tak uplatnění v elektrotechnice a ve formě slitin v leteckém či automobilovém průmyslu, stavebnictví a mnoha dalších odvětvích. Z jeho slitin se vyrábějí také třeba drobné mince, kuchyňské nádobí či alobal.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín