Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Magazín
Centrální banka: Bankovky s podobiznou královny zůstávají zákonným platidlem

Britské bankovky s podobiznou královny Alžběty II. zůstávají i po jejím úmrtí zákonným platidlem. Oznámila to britská centrální banka, která současně vyjádřila upřímnou soustrast královské rodině. Královna Alžběta byla prvním monarchou, který se objevil na bankovkách Bank of England. Britská pošta chystá s nástupem nového panovníka výměnu známek.

bankovky

Královna Alžběta byla prvním monarchou, který se objevil na bankovkách Bank of England. Foto: Bank of England

„Současné bankovky s podobiznou Jejího Veličenstva královny budou i nadále zákonným platidlem,“ uvádí se v prohlášení. Další oznámení týkající se nynějších bankovek vydávaných Bank of England bude učiněno po uplynutí období státního smutku. Na znamení úcty bude na budově centrály Bank of England v Threadneedle Street vyvěšena vlajka na půl žerdi.

Britská pošta Royal Mail oznámila, že v souvislosti se změnou panovníka objedná nové známky s portrétem krále Charlese III. Naposledy se panovník na známkách měnil v roce 1952, s nástupem Alžběty II. Jejich vzhled se pak změnil v roce 1967, kdy portrét královny vystřídal její snímek z profilu. Od té doby nebyly známky aktualizovány, zřejmě na přání samotné královny, která podle historiků byla s podobou známek spokojená, uvedl server Sky News.

Královna Alžběta II. zemřela dnes odpoledne. Bylo jí 96 let. Alžběta II. byla nejdéle vládnoucí panovnicí v britských dějinách. Novým králem se stal její syn Charles.

(ČTK)