Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Magazín
Cena plynu pro evropský trh se dostala nejníže od konce června

Pomáhá jí mírné počasí, plné zásobníky plynu a hojné příjezdy tankerů se zkapalněným zemním plynem (LNG). Kolem 12:30 SELČ ztrácel klíčový termínový kontrakt na plyn s dodáním v listopadu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku 4,2 procenta na necelých 136 eur (3345 Kč) za megawatthodinu (MWh). Během dne byl i na 133 eurech, a tedy nejníže od konce června. Kontrakt na dodání v prvním čtvrtletí roku 2023, což bývá obvykle nejchladnější období roku s nejvyšší poptávkou, ztrácel 8,80 eura na 156,70 eura za MWh.

plyn

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes klesá. Foto: iStock

Zbytek října bude mírnější s teplotami nad normálem, ale částečně nestabilními podmínkami s občasným deštěm, uvedl meteorolog ze společnosti Refinitiv Georg Müller. „Zásobníky jsou plné a LNG se stále hromadí, takže bychom se mohli potýkat s nadměrnou nabídkou,“ uvedl analytik z oblasti evropského průmyslu.

Evropské zásobníky plynu jsou zaplněny téměř z 92 procent, což překračuje evropské cíle před zimou, ukazují údaje společnosti Gas Infrastructure Europe. Podle dat výzkumného ústavu Agenda Austria se navíc spotřeba plynu v Evropské unii v první polovině roku snížila o šest procent ve srovnání se stejným obdobím v letech 2017 až 2021.

Další snižování cen plynu by ale podle analytiků oslovených agenturou Reuters mohly omezit zprávy, že Čína požádala státní dovozce plynu, aby přestali přeprodávat LNG asijským a evropským zemím. Peking si tak chce zajistit vlastní dodávky na zimní sezonu.

(ČTK)