Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cena kakaa už se letos více než zdvojnásobila, je rekordních 10 000 dolarů za tunu

Cena kakaa pokračuje v růstu na nové rekordy a dnes poprvé překonala 10 000 USD (232 600 Kč) za tunu. K hlavním příčinám patří obavy o dodávky kvůli špatné úrodě v důležitých pěstitelských zemích v západní Africe. Od začátku letošního roku už se cena zvýšila o více než 130 procent, upozornil server zpravodajské televize CNBC.

kakao
Cena kakaa pokračuje v růstu na nové rekordy a dnes poprvé překonala 10 000 USD (232 600 Kč) za tunu. Foto: iStock

Pozornost se nyní soustředí na nadcházejí sklizeň v západní Africe. Pobřeží Slonoviny, které je největším producentem kakaa na světě, se potýká s vyššími teplotami, než tam bývá obvyklé. To vyvolalo sucho a snížilo úrodu. K poklesu úrody přispěla také virová choroba, která postihuje kakaovník a způsobuje vážné poškození rostlin. Hrozba nižších dodávek přichází v době, kdy poptávka po čokoládě zůstává vysoká, včetně zemí, jako jsou například Spojené státy.

Další pěstitelské země, jako je Brazílie či Ekvádor, se snaží zvýšit produkci. Trvá však několik let, než nově vysazené kakaovníky začnou plodit boby. Poměr mezi celkovým množstvím kakaa skladovaným v zásobách a množstvím kakaa, které je skutečně zpracováno na výrobu kakaových produktů, jako je kakaový prášek a kakaové máslo, podle předpovědi Mezinárodní organizace pro kakao v letošní sezoně klesne na nejnižší hodnotu za více než 40 let.

Prudký růst cen kakaa je špatnou zprávou pro spotřebitele, protože čokoládovny budou muset přenést rostoucí ceny komodity na konečné zákazníky. Analytici upozorňují, že žádná globálně obchodovaná komodita letos nezdražuje rychleji a že ceny čokolád a jiných kakaových produktů by se mohly zvýšit až o desítky procent.

K růstu ceny kakaa ale přispívají také investoři, kteří s vidinou zisku na trh v poslední době ve velkém vstupují, řekl ČTK ekonom společnosti eToro Pawel Majtkowski. Za posledních 12 měsíců cena kakaa vzrostla více než trojnásobně. Majtkowski doplnil, že tabulka čokolády o 100 gramech v Česku vyjde v průměru na 45 korun, což je zhruba dvojnásobek proti tomu, kolik po aktuálním růstu na trhu stojí stejné množství kakaa. V závislosti na druhu se podíl kakaa v čokoládě liší.

„Ceny na světových trzích se zatím nepromítly do cen cukrovinek v obchodech v České republice. Do Velikonoc se tak nestane, ale v následujících měsících budou mnohem vyšší,“ míní Majtkowski.

Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda upozornil, že už loni reagoval na růst cen kakaových bobů cukrovinkářský kolos Mars, který snížil gramáž své čokoládové tyčinky, aniž snížil také její cenu. V podobném duchu by mohly v nadcházejících měsících podle něj reagovat na současnou situaci také další výrobci čokolády. Výrobci cukrovinek začínají ve zvýšené míře nahrazovat čokoládu ve svých výrobcích třeba karamelem, místo kakaového másla pak využívají třeba lacinější palmový olej.

„Malou ochutnávkou toho, co vše se ještě může na trhu s čokoládou stát, je nynější předvelikonoční dění v Brazílii, tedy v zemi, kde lidé oslavě Velikonoc tradičně přikládají poměrně silný význam. Někteří tamní prodejci oblíbených čokoládových vajíček je už kvůli růstu ceny nabízejí na splátky,“ upozornil Kovanda.

Velké čokoládovny se proti cenovým výkyvům dokážou alespoň částečně zajistit finančními deriváty. Pokud ale silný růst ceny trvá dlouho, což je nyní právě případ kakaových bobů, většinou už musejí tento nárůst přenést i do cen svých produktů.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín