Zlato (oz) / USD
1 819,07
0,08 %
Zlato (oz) / CZK
38 941,38
0,20 %
EUR / USD
1,14
0,04 %
USD / CZK
21,41
0,28 %
Magazín
Bývalý šéf Amazonu Bezos daroval 100 milionů dolarů Obamově nadaci

Nadace bývalého prezidenta USA Baracka Obamy přijala dar ve výši 100 milionů dolarů (2,3 miliardy korun) od někdejšího šéfa internetové společnosti Amazon a jednoho z nejbohatších lidí na světě Jeffa Bezose. Nadace v prohlášení uvedla, že se jedná o dosud největší jednotlivý dar, který dostala. Na jihu Chicaga nedávno začala výstavba Obamova prezidentského centra, jehož konečná cena se odhaduje na 830 milionů dolarů (18,8 miliardy korun).

Bezosův majetek podle časopisu Forbes činí přes 205 miliard dolarů (5,2 bilionu korun). Podlé médií Bezos nedávno utratil přes 500 milionů dolarů (12,7 miliardy korun) za novou superjachtu. Foto: Wikimedia

Bezos odstoupil z čela největšího internetového prodejce Amazonu v červenci a od té doby se snaží posilovat svůj obraz filantropa, píší americká média. Minulý týden například slíbil darovat přes 96 milionů dolarů skupinám, jež pomáhají rodinám bez domova. Fakultní nemocnice Newyorské univerzity rovněž oznámila, že od bývalého šéfa Amazonu přijala 166 milionů dolarů (3,8 miliardy korun).

Za dar Obamově nadaci Bezos požaduje, aby se náměstí před vznikajícím prezidentským centrem jmenovalo po zesnulém kongresmanovi a ústřední postavě boje za občanská práva Johnovi Lewisovi.

Obamova nadace neuvedla, na co se konkrétně chystá darované peníze použít. Ve vyjádření napsala, že dar dá „příští generaci nastupujících lídrů potřebné nástroje, zdroje a vzdělání, aby mohli být změnou, kterou chtějí vidět ve světě, stejně jako kongresman Lewis“.

Bezosův majetek podle časopisu Forbes činí přes 205 miliard dolarů (5,2 bilionu korun). Podlé médií Bezos nedávno utratil přes 500 milionů dolarů (12,7 miliardy korun) za novou superjachtu.

Loni se exšéf Amazonu zavázal, že daruje deset miliard dolarů na boj s klimatickými změnami skrze vlastní fond. V posledních měsících pak začal zveřejňovat detaily ohledně toho, jak plánuje slíbené peníze utratit.

Bezos čelil dlouho kritice za to, že věnuje malé množství svého jmění na charitu. Nepřidal se například k závazku The Giving Pledge miliardářů Billa Gatese a Warrena Buffeta, jehož signatáři chtějí rozdat na charitativní účely většinu svého majetku.

(ČTK)