Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Magazín
Buffettův konglomerát Berkshire ve třetím čtvrtletí zvýšil provozní zisk

Konglomerát Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil provozní zisk o 18 procent na 6,47 miliardy dolarů (zhruba 141 miliard Kč). Oznámila to firma. Řada podniků, které konglomerát vlastní, se totiž dál zotavovala z útlumu způsobeného koronavirovou krizí.

Jedenadevadesátiletý Buffett patří mezi nejbohatší lidi světa a díky svým úspěšným investicím si vysloužil přezdívku Věštec z Omahy. Foto: Wikimedia

Čistý zisk společnosti Berkshire se ve třetím čtvrtletí naopak meziročně propadl o 66 procent na 10,3 miliardy dolarů (225 miliard Kč). Tento zisk však zahrnuje také nerealizované zisky či ztráty u hodnoty investic, takže prochází značnými výkyvy a nemá velkou vypovídací hodnotu ohledně skutečných výkonů firmy.

Skupina Berkshire Hathaway ovládá desítky dceřiných společností, které podnikají v různých odvětvích. Vlastní rovněž významné podíly v řadě známých firem, například v největším světovém výrobci nealkoholických nápojů Coca-Cola.

Provozní zisk konglomerátu navzdory růstu zaostal za očekáváním analytiků. Společnost Berkshire upozornila, že na její schopnost vytvářet zisk měly negativní dopad výpadky v dodavatelských řetězcích. Pojišťovnické aktivity podniku navíc zasáhly náklady související s hurikánem Ida a záplavami v Evropě, napsala agentura Reuters.

Jedenadevadesátiletý Buffett patří mezi nejbohatší lidi světa a díky svým úspěšným investicím si vysloužil přezdívku Věštec z Omahy. Podle údajů agentury Bloomberg je Buffett desátým nejbohatším člověkem na světě s majetkem v hodnotě kolem 105 miliard dolarů (zhruba 2,3 bilionu Kč).

(ČTK)