Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Britská centrální banka: Řadě penzijních fondů zbývaly jen hodiny do krachu

Řada britských penzijních fondů byla jen několik hodin před krachem, když se britská centrální banka rozhodla minulý týden intervenovat na trhu s dlouhodobými státními dluhopisy. Bank of England to uvedla ve zprávě určené britským zákonodárcům, na kterou se odvolává server finanční televize CNBC.

Bank of England
Centrální banka oznámila nouzové opatření za účelem nákupů dluhopisů 28. září a výnosy 30letých státních dluhopisů v reakci na to klesly o jeden procentní bod. Foto: iStock

Centrální banka zasáhla po masivním výprodeji britských státních dluhopisů v reakci na fiskální politiku nové vlády představenou 23. září. Mimořádná opatření zahrnují dvoutýdenní program nákupů dlouhodobých státních dluhopisů a odklad plánovaného zahájení prodeje státních dluhopisů v držení banky.

Propad hodnoty dluhopisů vyvolal paniku zejména u britských investičních fondů LDI, které při alokaci aktiv odrážejí současné a budoucí závazky penzijního plánu. Dlouhodobé státní dluhopisy tvoří zhruba dvě třetiny objemu aktiv LDI, která dosahují asi 1,5 bilionu liber (41,8 bilionu Kč). Mnoho LDI je ve vlastnictví penzijních fondů, které nabízejí doživotní garantovaný roční příjem po odchodu do důchodu na základě posledního nebo průměrného platu pracovníka.

Viceguvernér centrální banky Jon Cunliffe ve zprávě uvedl, že LDI vydaly 27. září večer hrozivé varování, protože výnosy 30letých státních dluhopisů proti ránu vzrostly o 0,67 procentního bodu a řada z nich se obávala, že se dostanou do záporné čisté hodnoty aktiv. To by znamenalo, že budou muset následující ráno zahájit proces likvidace a hrozila by rozsáhlá finanční nestabilita.

Centrální banka oznámila nouzové opatření za účelem nákupů dluhopisů 28. září a výnosy 30letých státních dluhopisů v reakci na to klesly o jeden procentní bod.

Cunliffe upozornil, že rozsah pohybu výnosů dlouhodobých státních dluhopisů byl v tomto období bezprecedentní. Nárůst výnosů 30letých dluhopisů byl ve čtyřdenním období více než dvakrát větší než největší pohyb od roku 2000, dodal.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín