Zlato (oz) / USD
1 466,53
0,39 %
Zlato (oz) / CZK
33 855,02
0,30 %
EUR / USD
1,11
0,14 %
USD / CZK
23,09
0,09 %
Magazín
Bohaté ženy jsou vzácné

Mezi první pětistovkou nejbohatších lidí světa je pouze 12,8 procenta žen. A přitom ženy tvoří 49,6 procenta světové populace. V loňském roce miliardáři přidali ke svému majetku 258 miliard dolarů. Z těch, kteří meziročně zbohatli, však byly pouze tři ženy. Agentura Bloomberg, která vede index selfmade boháčů, tedy lidí, kteří se sami vypracovali, dokonce uvádí, že v této kategorii je pouze 1,4 procenta žen.

Bohaté ženy jsou vzácné. Ilustrační foto: iStock

V indexu bohatství v technologickém sektoru, který má dle agentury Bloomberg objem 1,1 bilionu dolaru, jsou méně než dvě procenta firem řízených ženami. To je významné, protože technologický průmysl je největším motorem tvorby majetku mezi elitou světových boháčů.

„Ženy podnikatelky ve všech odvětvích mají menší pravděpodobnost než muži, že jim budou schváleny podnikatelské úvěry. Ženy mají také tendenci míň riskovat,“ říká Mara Harveyová, výkonná ředitelka společnosti UBS Wealth Management. „Ženy mají tendenci vnímat a hodnotit bohatství jako zdroj bezpečí, ne jako příležitost,“ řekla. V průběhu času má však jejich averze k riziku významné dopady na jejich podnikání.

Hanebné ženy

A pak existuje jistá podvědomá zaujatost, která posiluje stereotypy kolem vytváření bohatství. „V Asii, kde žijí čtyři ze sedmi nejbohatších žen, které se samy dokázaly vypracovat, jsou ženy obecně odpovědné za finance domácnosti. V USA je myšlenka, že by ženy měly usilovat o zvětšování majetku, poněkud znepokojivá,“ uvedla psycholožka Kathleen Burns Kingsburyová. „Ženu, která jde po zisku, považujeme za hanebnou.“

Vůbec nejbohatší selfmademankou je Číňanka Čou Čchün-fej (48), která řídí firmu Lens Technology na výrobu optických čoček pro počítače a mobily. Mezi jejími klienty jsou např. Samsung nebo Apple. Její majetek činí 9,7 miliardy dolarů a je v tabulce Bloombergu na 156. místě.

Na druhé pozici je Wu Ja-ťün (53), která šéfuje developerskou Longfor Properties s majetkem 7,6 miliardy dolarů. Třetí je opět Číňanka Ingrid Wu (48), která je spoluzakladatelkou (se svým manželem) AAC Technologies Holdings, dodavatele komponentů pro mobily s majetkem 6,6 miliardy dolarů. Nejbohatší Američankou je v tomto na žebříčku Bloombergu Marian Illitchová (85) vlastnící síť pizzerií Little Ceasars (3600 prodejen) s majetkem 6,6 miliardy dolarů. Celkově je na 254. místě.

Pouhou sedmičku žen v první pětistovce doplňuje Pollyanna Čchu z Hongkongu, spoluzakladatelka Kingston Financial Group (6 mld.), Judy Loveová, spoluzakladatelka sítě večerek a benzinek Love’s Travel Stops & Country Stores (4,5 mld.) a Judy Faulknerová s firmou Epic Systems, která zásobuje zdravotnická zařízení včetně Mayo Clinic softwarem (4,5 mld.).

Bohaté ženy jsou vzácné.

(rek)