Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Magazín
Bitcoin setrvává kolem 17 000 dolarů, komentátoři se na dalším vývoji neshodnou

Cena bitcoinu už několik dnů setrvává kolem 17 000 USD (asi 393 100 Kč) a čím déle zůstává blízko této hodnoty, tím více komentátoři spekulují o dalším vývoji této nejznámější kryptoměny. Část jich očekává propad o dalších 70 procent, jiní naopak prorokují růst na nová maxima a ve hře je podle některých i propad do bezvýznamnosti.

bitcoin

Cena bitcoinu už několik dnů setrvává kolem 17 000 USD (asi 393 100 Kč) a čím déle zůstává blízko této hodnoty, tím více komentátoři spekulují o dalším vývoji. Foto: iStock

Velkou diskusi minulý týden vyvolal blog na webu Evropské centrální banky (ECB), kde ekonomové Ulrich Bindseil a Jürgen Schaaf zdůvodňují, proč se bitcoin podle jejich názoru vydal na cestu k bezvýznamnosti. Připomínají, že loni v listopadu se bitcoin dostal na rekordních téměř 69 000 USD (asi 1,6 milionu Kč), a že vývoj jeho kurzu z poslední doby není předzvěstí nového růstu, ale naopak dalšího propadu.

„Pro zastánce bitcoinu ta zdánlivá stabilizace signalizuje pauzu na cestě k novým maximům. Pravděpodobnější ale je, že je to pouze uměle vyvolané poslední lapání po dechu před cestou k bezvýznamnosti,“ napsali autoři na blogu ECB. Podle nich šlo tento vývoj předvídat už před kolapsem kryptoměnové burzy FTX, který poslal bitcoin hluboko pod 16 000 USD.

Proti názoru ekonomů z ECB vystoupil analytik specializovaného serveru CoinDesk George Kaloudis. Ten polemizuje o důvodech, které jsou v blogu uvedeny, například že bitcoin svým držitelům nevyplácí žádné dividendy anebo že nemá žádný přínos pro společnost, jako například zlato.

V pondělí analytici britské banky Standard Chartered uvedli, že cena bitcoinu by se mohla z nynějších zhruba 17 000 dolarů snížit až o 70 procent. Znamená to, že v příštím roce by se dostala asi na 5000 USD (zhruba 115 600 Kč). Může to podle nich být výsledek překvapení na trhu, které držitelé bitcoinů podceňují.

Analytici Standard Chartered se domnívají, že další výprodej na kryptoměnových trzích urychlí několik faktorů, zejména růst výnosů dluhopisů spolu s propadem kurzů akcií technologických firem. Výsledkem budou ve světě kryptoměn další bankroty, upozorňují.

Naproti tomu americký byznysmen Tim Draper, který se pohybuje ve světě rozvojového a rizikového kapitálu, nadále počítá s tím, že cena bitcoinu se dostane až na 250 000 USD (asi 5,8 milionu Kč). Původně prorokoval, že bitcoin se na této ceně ocitne do konce letošního roku, teď ale tvrdí, že se tak stane do poloviny roku příštího. Nic na tom podle něj nezmění ani fakt, že trh se potýká s dopady kolapsu FTX a že cena bitcoinu od začátku letošního roku klesla o více než 60 procent.

Draper se domnívá, že novou krev na trh kryptoměn přinesou ženy. „Vycházím z toho, že pokud ženy mají kontrolu nad 80 procenty maloobchodních výdajů a pouze jedna ze sedmi bitcoinových peněženek v současné době patří ženám, tak se ta stavidla teprve začínají otevírat,“ řekl serveru CNBC Draper, který patří k velmi známým investorům zejména v kalifornském Silicon Valley, kolébce technologických firem.

Naproti tomu zastánce kryptoměn Mike Novogratz víru v další růst ceny bitcoinu mírní. Donedávna věřil, že bitcoin do pěti let pokoří hranici 500 000 USD, už si to ale nemyslí. Zdůvodňuje to negativními jevy, hlavně zvyšováním úrokových sazeb ve Spojených státech. V rozhovoru na televizi Bloomberg minulý týden řekl, že s cenou 500.000 USD stále počítá, už ale ne do pěti let. Bude to až jednoho dne, řekl nekonkrétně.

Nepříznivých předpovědí ale přibývá. Věhlasný investor Mark Mobius minulý týden na CNBC řekl, že cena bitcoinu může podle něj ze současných hodnot klesnout zhruba o 40 procent a v příštím roce se dostat asi na 10 000 USD. Mobius, který je spoluzakladatelem investiční společnosti Mobius Capital Partners, správně předpověděl letošní pád bitcoinu na 20 000 USD.

(ČTK)