Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Magazín
Bitcoin se vrátil nad 20 000 USD, k růstu jeho ceny přispívá i slabší dolar

Bitcoin dnes obnovil růst a jeho cena se zhruba po týdnu vrátila nad 20 000 USD, ukazují záznamy na specializovaném webu CoinDesk. Podle analytiků přispívá k růstu ceny nejznámější kryptoměny zejména pokles kurzu dolaru k hlavním světovým měnám.

kryptoměny

Bitcoin je největší kryptoměnou z hlediska tržní hodnoty, ether je druhý největší. Foto: iStock

Kolem 10:00 SELČ se bitcoin prodával za 20 650 dolarů (501.700 Kč), a za posledních 24 hodin tak vykazoval růst o 7,7 procenta. To je pro něj nejlepší den za šest týdnů. Kryptoměna ether přidávala 5,9 procenta na 1702 USD. Navzdory růstu jsou ale obě kryptoměny hluboko pod svými maximy – bitcoin se loni na podzim dostal nad 68 900 dolarů, ether nad 4800 USD.

Bitcoin je největší kryptoměnou z hlediska tržní hodnoty, ether je druhý největší. Zvyšují se ale i ceny menších kryptoměn, jako je XRP nebo cardano či solana. Ve středu bitcoin klesl až k 18 500 USD.

Účastníci trhu se domnívají, že k růstu cen bitcoinu a dalších kryptoměn teď není žádný zvláštní důvod kromě relativně příznivější nálady, která teď na trzích panuje. Na jedné straně oslabuje dolar, na straně druhé se zvyšují ceny čínských akcií.

Pokud kryptoměny udrží zisky až do nedělního večera, bude mít bitcoin za sebou druhý týden cenového růstu v řadě. Zároveň to pro něj bude nejlepší týden za poslední měsíc. Na rozdíl od měnových či akciových trhů se s kryptoměnami dá obchodovat i o víkendu.

Cenovou kolísavost u kryptoměny ether by o víkendu mohla zesílit nadcházející aktualizace softwaru. Nastat by měla někdy mezi 10. a 20. zářím, přesné načasování zatím není jasné. Radikálně by se pak měl změnit způsob, jakým se zpracovávají transakce, od změny se očekává i snížení spotřeby energie. Některé kryptoměnové burzy v době aktualizace pozastaví vklady a výběry etheru.

(ČTK)