Zlato (oz) / USD
1 831,02
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
38 581,36
0,08 %
EUR / USD
1,22
0,01 %
USD / CZK
21,07
0,04 %
Magazín
Bitcoin je podle miliardáře Mungera v rozporu se zájmy civilizace

Americký miliardář Charlie Munger, který je blízkým spolupracovníkem legendárního investora a filantropa Warrena Buffetta, ostře kritizoval nejznámější kryptoměnu bitcoin. Vývoj kolem této kryptoměny označil za „nechutný a v rozporu se zájmy civilizace“. Informoval o tom server televize CNBC.

Dnes odpoledne se bitcoin podle údajů obchodní platformy Bitstamp prodával zhruba za 58 500 dolarů. Foto: iStock

„Samozřejmě, že nenávidím úspěch bitcoinu,“ uvedl sedmadevadesátiletý Munger.„Nevítám měnu, která je tak užitečná pro únosce, vyděrače a další. Nelíbí se mi ani, jak se přesouvají miliardy dolarů do rukou někoho, kdo vymyslel nový finanční produkt z ničeho,“ dodal.

Munger je místopředsedou správní rady Buffettovy investiční společnosti Berkshire Hathaway. Bitcoin kritizuje už delší dobu, mimo jiné kvůli extrémním cenovým výkyvům a nedostatečné regulaci. V únoru Munger například uvedl, že cena bitcoinu až příliš kolísá, než aby mohla sloužit jako platidlo.

Cena bitcoinu se v polovině dubna vyšplhala na rekordních téměř 65 000 dolarů, následně však sestoupila pod 50 000 dolarů. Dnes odpoledne se bitcoin podle údajů obchodní platformy Bitstamp prodával zhruba za 58 500 dolarů. Od začátku letošního roku si tak připisoval téměř 100 procent.

(ČTK)