Zlato (oz) / USD
1 908,48
0,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Banky: Podíl problematických bankovních úvěrů neroste

Podíl problematických bankovních úvěrů, tedy těch po splatnosti, v Česku letos zatím podle bank neroste. U podniků v únoru proti prosinci klesl o 0,12 procentního bodu na 3,29 procenta. U spotřebitelských úvěrů stoupl jen mírně o 0,06 bodu na 3,97 procenta a u hypoték zůstal na rekordním minimu 0,57 procenta. ČTK o tom dnes informovala Česká bankovní asociace (ČBA).

graf
Podíl problematických bankovních úvěrů, tedy těch po splatnosti, v Česku letos zatím podle bank neroste. Foto: iStock

Ještě v roce 2011 převyšoval podíl problematických úvěrů u podniků osm procent, u spotřebitelských úvěrů 11 procent a u hypoték tři procenta. „Kvalita úvěrového portfolia v Česku působících bank je stále velmi dobrá. Očekávání, že v důsledku otřesů způsobených válečným konfliktem na Ukrajině dojde k jeho zhoršení v řádu procentních bodů naštěstí nenastalo ani rok poté,“ uvedl poradce asociace Miroslav Zámečník.

V případě živnostníků po řadu měsíců klesala výše úvěrů, u nichž je nepravděpodobné plné splacení. Například před rokem jich bylo 2,87 miliardy Kč, o rok později zhruba 2,33 miliardy Kč, když podíl se snížil meziročně o více než jeden procentní bod z 6,09 na 5,06 procenta. U domácností se rovněž objem nevýkonných spotřebních úvěrů snížil meziročně 12,7 miliardy na 12 miliard, procentuální podíl klesl ze 4,48 na 3,97 procenta.

Samostatně sledovanou kategorií jsou úvěry na bydlení, tedy především hypotéky zajištěné nemovitostí, které tradičně patří k těm nejspolehlivějším z hlediska splácení. Meziročně klesl podle Zámečníka podíl hypoték po lhůtě splatnosti delší než 90 dní z 0,71 na 0,57 procenta, čímž se vyrovnal dosavadní rekord z listopadu 2022. I pokud jde o objemy, registruje u hypoték pokles nevýkonných půjček z 10,8 miliardy korun na devět miliard. „Opět můžeme potvrdit, že kvalita portfolia patří k nejlepším v Evropě,“ uzavřel Zámečník.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín