Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Aukční síň Christie’s poprvé umožní platit kryptoměnou

Aukční síň Christie’s zájemcům o koupi umění poprvé umožní platit kryptoměnou. Digitální měnu ethereum bude možné použít během on-line dražby díla Mikea Winkelmanna, který sestavil digitální fotografickou koláž z 5000 snímků, jež pořizoval každý den více než 13 let. Aukce skončí 11. března.

Digitální měnu ethereum bude možné použít během on-line dražby díla Mikea Winkelmanna. Foto: iStock

Christie’s se rozhodla přijmout platbu v kryptoměně zejména v souvislosti s povahou draženého díla, které nemá hmotnou podobu a označuje se pojmem nezaměnitelné digitální aktivum (NFT). „Podle našeho povědomí je ethereum oblíbenou měnou sběratelů NFT a my chceme pro naše publikum učinit transakci co nejjednodušší a nejpřitažlivější,“ uvedl Noah Davis z Christie’s. „Je to skvělá příležitost, jak kryptoměnu vyzkoušet, protože tu máme prodávajícího, který takovou platbu rád přijme,“ dodal.

Autor prodávaného díla vystupuje pod pseudonymem Beeple a jeho digitální výtvory se v dražbě pořádané loni v prosinci na platformě Nifty Gateway prodaly za 3,5 milionu dolarů (75 milionů Kč). „To pro nás byl budíček,“ připustil Davis, podle něhož mají zájem o platby kryptoměnami zejména sběratelé z generace mileniálů.

„Pro naše podnikání to může být revoluce nebo jen jednorázový experiment. V budoucnu bude důležité, abychom byli pružní ohledně toho, jakým způsobem klienti mohou platit a kryptoměna může být pro prodávající výhodná kvůli rychlosti vzhledem k tomu, jak rychle lze takové platby uskutečnit,“ dodal Davis.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín