Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Asociace: Nebankovní firmy v prvním pololetí poskytly o 5,5 procenta víc peněz

Nebankovní společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci (ČLFA) poskytly v prvním pololetí letošního roku podnikatelům a spotřebitelům financování za 108 miliard korun, což bylo meziročně o 5,5 procenta více. Dynamicky roste zájem o financování nákupu osobních automobilů a o fotovoltaiku. ČLFA, která sdružuje 37 členských firem ze sektoru nebankovního financování, to sdělila ČTK.

koruna
Nebankovní společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci (ČLFA) poskytly v prvním pololetí letošního roku podnikatelům a spotřebitelům financování za 108 miliard korun. Foto: iStock

Členové asociace poskytli o čtvrtinu více peněz na pořízení osobních vozů v porovnání s prvním pololetím minulého roku. O téměř 70 procent vzrostlo financování fotovoltaických zařízení. Financování podnikatelů meziročně stouplo o šest procent na 94 miliard Kč. Financování zboží a služeb pro spotřebitele bylo v objemu 14 miliard Kč, meziročně o téměř pět procent více.

„Mimobankovní financování v ČR pokračuje v růstu a je významným faktorem, který pomáhá opět nastartovat ekonomický růst a prosperitu. Peníze, které poskytly členské společnosti firmám, podnikatelům a spotřebitelům směřovaly nejenom na nákup nových osobních vozů, ale také do technologií, na nákup IT techniky nebo do pořízení fotovoltaických zařízení. Právě tato oblast prudce roste a je výsledkem našeho úsilí podporovat obnovitelné zdroje energií, ale také bezemisní dopravu,“ uvedla předsedkyně představenstva ČLFA Jana Hanušová.

Na pořízení silničních dopravních prostředků poskytly mimobankovní společnosti za první pololetí letošního roku financování 44 miliard korun, což bylo meziročně o 16 procent více. Z toho 29 miliard korun směřovalo k pořízení osobních vozidel (nárůst o 25 procent). Díky financování členských společností ČLFA bylo zakoupeno 33.156 nových osobních vozidel. Tento vývoj se také promítl na podílu ČLFA u prvně registrovaných nových osobních vozů za prvních šest měsíců letošního roku, který výrazně stoupnul z 25 na 29 procent.

Na pořízení strojů a zařízení poskytli členové ČLFA od ledna do června 2023 financování 17 miliard korun, tedy meziročně o čtyři procenta více. Na factoringové společnosti, které jsou členy Asociace factoringových společností ČR, byly postoupeny pohledávky za 141 miliard Kč. Jde o meziroční pokles o 1,4 procenta.

Finanční instituce sdružené v ČLFA poskytly na financování zejména investičních záměrů domácností v 1. pololetí 14 miliard Kč, meziročně o pět procent více. Ke konci prvního pololetí 2023 spravovaly členské společnosti ČLFA přes jeden milion aktivních leasingových a úvěrových smluv. Pohledávky z těchto smluv dosáhly 282 miliard korun.

Česká leasingová a finanční asociace sdružuje 37 členských společností ze sektoru mimobankovního financování. V podnikatelském financování reprezentují více než 86 procent trhu, u spotřebitelského financování je to 86 procent trhu, u factoringu dokonce 97 procent trhu.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín