Zlato (oz) / USD
2 328,87
0,03 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analýza: Češi v zemích s eurem zaplatí v létě meziročně až o desetinu více

Čeští turisté si o letních prázdninách připlatí v zemích platících eurem proti loňsku kvůli oslabení kurzu koruny a započtení inflace v jednotlivých zemích až o deset procent více. Je to případ především Chorvatska nebo Španělska. V Itálii mohou Češi počítat s růstem nákladů zhruba o šest procent. Vyplývá to z analýzy obchodníka s měnami Purple Trading, kterou má ČTK k dispozici.

turistika
Čeští turisté si o letních prázdninách připlatí v zemích platících eurem proti loňsku kvůli oslabení kurzu koruny a započtení inflace v jednotlivých zemích až o deset procent více. Foto: iStock

„Aktuální kurz koruny je asi 24,85 Kč/EUR, ještě před rokem byl však kurz 23,70 Kč za euro. Jen na kurzovním rozdílu tak Čechům meziročně zdraží dovolená v eurozóně o pět procent,“ řekl ČTK analytik Purple Trading Petr Lajsek. Týká se to podle něj destinací jako je Francie, Itálie, Řecko, Španělsko nebo i Slovensko. Eurem se nyní platí i v Chorvatsku, na rozdíl o začátku minulého roku tam již nelze platit kunami, ale jen eurem. Přebytečné kuny je letos možné vyměnit pouze v sídle národní banky v Záhřebu, dodal expert.

Při pohledu na celkové náklady je podle něj třeba sledovat vývoj inflace v daných zemích. Ty jsou v eurozóně dosti rozdílné. Itálie již balancuje na hranici deflace, meziročně tam ceny za květen stouply o 0,8 procenta. Ve Francii přes léto Lajsek očekává inflaci kolem dvou procent, spolu s kurzovým rozdílem tak bude průměrný cenový nárůst asi o sedm procent. Podobná je podle něj situace i v Řecku.

Poměrně vysoká je inflace stále ve Španělsku, v květnu byla 3,5 procenta. Tam tak lidé musí počítat s růstem nákladů o osm až deset procent, uvedl analytik. V Chorvatsku může být v létě inflace kolem čtyř procent. Spolu s kurzovým rozdílem se tak letos dovolená v Chorvatsku prodraží, a to asi o desetinu, míní Lajsek.

Mimo státy eurozóny výrazně podraží dovolená v Turecku, které se stále pere s obří inflací. Ta byla za květen 75 procent. Za rok sice turecká lira ke koruně výrazně oslabila, vysoká inflace ale i tak dovolenou prodraží. Lira oslabila za rok o 22 procent, dovolená tak bude pro Čechy stále přibližně o 50 procent dražší. Vhodnější může být platit eury nebo dolary, které někteří obchodníci rádi přijmou, jelikož jde o daleko stabilnější měny, než je lira, podotkl Lajsek.

Výrazně také koruna meziročně posílila na páru s egyptskou librou, a to o 30 procent. Inflace v Egyptě byla v květnu 27 procent, posílení koruny tak prakticky vykrátí. Dovolená v Egyptě by tak měla Čechy letos vyjít přibližně stejně draze jako loni, tvrdí analytik.

Do nákladů na dovolené se mohou také výrazně promítnout ceny pohonných hmot. V meziročním srovnání si řidiči připlatí, zejména ti s naftovými vozy. Benzin v ČR zdražil pouze o 0,5 Kč na litr, u nafty je rozdíl čtyři Kč. ČR je však nyní stále výrazně levnější než západní země a při cestě autem se tak rozhodně vyplatí co nejvíce natankovat ještě na českém území, poznamenal Lajsek.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín