Zlato (oz) / USD
2 372,62
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analytici: Tržby obchodníků ovlivňuje nižší kupní síla, budou dále klesat

Tržby v maloobchodu brzdí klesající kupní síla domácností kvůli vysoké inflaci. Lidem také klesají reálné mzdy a více šetří. Vyplývá to z komentářů analytiků k lednovému vývoji tržeb maloobchodu, který dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Obchodníkům klesají tržby už devátý měsíc, pokles zpomalil z prosincových revidovaných 8,1 procenta na 7,7 procenta. Meziměsíčně tržby v maloobchodě mírně vzrostly, a to o 0,3 procenta.

nákup
Tržby v maloobchodu brzdí klesající kupní síla domácností kvůli vysoké inflaci. Lidem také klesají reálné mzdy a více šetří. Foto: iStock

Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek uvedl, že kupní sílu českých domácností stále ovlivňuje vysoká inflace. V lednu spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 17,5 procenta. Mírný meziměsíční nárůst tržeb maloobchodu v lednu lze podle něj přičíst nákupy ve slevách po Vánocích. „Dokud se konečně neobrátí trend a reálná finanční situace domácností se nezlepší, nelze očekávat, že by tržby v maloobchodu mohly růst,“ doplnil.

Upozornil také na klesající tržby internetových a zásilkových obchodů, které v lednu meziročně klesly o 11,9 procenta. Tržby se jim snížují už třináctý měsíc v řadě, což podle Dufka souvisí s útlumem po konci pandemie koronaviru. Podle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka to souvisí s tím, že část zákazníků se po konci pandemie vrátila do kamenných obchodů. Očekává, že v maloobchodu budou tržby dále klesat kvůli snižování reálných příjmů českých domácností. „Do problémů se mohou dostávat menší obchody, kterým rostou výdaje na provoz, ale chybějí jim příjmy od zákazníků,“ poznamenal.

Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč uvedl, že na maloobchodní tržby bude mít vysoká inflace a pokles reálných mezd vliv nejméně v letošním prvním čtvrtletí. „Tyto nepříznivé tlaky se mohou dále protáhnout i do jarních měsíců,“ dodal. Hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil uvedl, že lidé místo utrácení v obchodech musí platit drahé energie nebo šetří. „Zatímco totiž průměrná mzda v závěru roku 2022 meziročně narostla o necelých osm procent, nominální útraty se zvýšily pouze o zhruba šest procent,“ podotkl. Obchodníci podle něj naráží na schopnost a ochotu zákazníků platit rostoucí ceny. „Za úspěch bychom v sektoru maloobchodu tak považovali, kdyby letošní rok zakončil v reálném poklesu pět procent,“ dodal.

Podle ekonoma Filipa Pastuchy ze společnosti Deloitte nelze v následujících měsících očekávat zlepšení tržeb maloobchodu. „Dle našeho modelu očekáváme pokles maloobchodních tržeb v tomto roce o 3,8 procenta,“ uvedl. Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler uvedl, že přestože byla lednová čísla oproti konci loňského roku nepatrně příznivější, domácnosti budou kvůli vysoké inflaci nadále omezovat spotřebu. „Za celý letošní rok tak maloobchodní tržby dále patrně poklesnou, a to kolem 1,5 procenta,“ doplnil.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín