Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Magazín
Americký úřad přiznal informátorovi rekordní odměnu 200 milionů dolarů

Americká Komise pro obchodování s termínovými kontrakty na komodity (CFTC) přiznala rekordní odměnu téměř 200 milionů USD (4,4 miliardy Kč) informátorovi, který jí poskytl důležité informace o manipulaci s globálními referenčními sazbami. Žádné další podrobnosti úřad neposkytl.

Podle informovaných zdrojů je příjemcem odměny bývalý zaměstnance Deutsche Bank, napsala agentura Reuters. Foto: iStock

Právnická firma Kirby McInerney uvedla, že jeden z jejích klientů obdržel rekordní odměnu, když v roce 2012 poskytl rozsáhlé informace a dokumenty, které urychlily vyšetřování CFTC a zahraničního regulačního orgánu týkajícího se manipulace s referenčními sazbami. Ani ona však blíže neurčila případ či oznamovatele.

Za poslední desetiletí regulátoři po celém světě uložili bankám a obchodníkům mnohamilionové pokuty a podali trestní oznámení na banky a obchodníky, kteří se spojili za účelem falšování globálních referenčních sazeb. Nejznámější z nich je londýnská mezibankovní nabízená sazba (LIBOR). Americké a britské úřady v roce 2015 udělily Deutsche Bank pokuty za celkem 2,5 miliardy USD kvůli skandálu s manipulacemi se sazbami.

Částka, jakou udělila jako odměnu CFTC, je nejvyšší v rámci jakéhokoli vládního programu pro informátory. Již v květnu list The Wall Street Journal napsal, že CFTC se chystá udělit odměnu vyšší než 100 milionů USD, což vyvolalo chaos. Hrozilo, že program pro informátory úřadu zkolabuje. Američtí zákonodárci tak v červenci schválili nouzové financování programu.

Větší a lépe financovaný protějšek CFTC, Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), která dohlíží na trh s cennými papíry, pro srovnání udělila nejvyšší odměnu 114 milionů USD.

(ČTK)