FED je nyní hlavním zdrojem tisknutí USD, přestože dle ústavy USA má výhradní právo tisknout americkou měnu pouze ministerstvo financí. Na rozdíl od ostatních centrálních bank však nepatří státu, ale je v soukromých rukou. Ta rozhoduje o stovkách miliard dolarů – světové rezervní měny, které se globálně natisknou.
Od počátku existence USA plnily funkci centrální banky různé instituce, byly ale doby, kdy USA žádnou centrální banku neměly. Řada prezidentů tvrdila, že taková instituce by jen omezovala podnikání a Amerika se bez ní dobře obejde. To sice docela dobře fungovalo v 19. století, které bylo obdobím neuvěřitelného růstu, ale na počátku 20. století už byla situace úplně jiná. Roku 1907 zažily USA finanční krizi, během níž akcie spadly o 50 procent a na trzích vypukla výprodejní panika. Podle řady tehdejších ekonomů se dalo krizi zabránit – kdyby měly USA centrální banku, která by do systému nalila hotovost – tiskla.
Tuto roli plní FED v posledních letech na „jedničku s * “
Od roku 2008 natisknul (zadlužil se) o 500% více dolarů, z $850 mld. , na současných 4,5 bilionu ($ 4.500.000.000.000 cca Kč 108.000.000.000.000…česky –sto-osm-milonů-milonů-Kč-)
…ničím nekrytého oběživa…
Tento „zajímavý“ nárůst je ještě zajímavější v dlouhodobém formátu, zejména od roku 1971, kdy skončil tzv. „zlatý standard“, dolarové oběživo přestalo být kryto zlatem.
Zde není třeba komentáře.