Zlato (oz) / USD
2 759,73
0,15 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Fed přerušil snižování úroků, inflace podle něj zůstává zvýšená

Americká centrální banka (Fed) podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 4,25 až 4,50 procenta. Informovala o tom v tiskové zprávě. Banka tak přerušila snižování úrokových sazeb, které zahájila v září loňského roku. Nejnovější ukazatele podle Fedu signalizují, že ekonomická aktivita ve Spojených státech pokračuje v solidním růstu, zatímco inflace zůstává poněkud zvýšená.

FED
Americká centrální banka (Fed) podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 4,25 až 4,50 procenta. Foto: iStock

„Vzhledem k tomu, že je naše (měnová) politika mnohem méně restriktivní než dříve a že ekonomika zůstává silná, není potřeba s úpravou naší politiky spěchat,“ uvedl šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci po zveřejnění rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb.

Fed loni základní sazbu snížil třikrát, celkem o jeden procentní bod. Vyhlídky na další snižování úroků však podkopalo mimo jiné očekávání, že plány nového amerického prezidenta Donalda Trumpa na zavádění cel povedou k růstu inflace.

Trump zatím nová cla nezavedl a minulý týden prohlásil, že bude po Fedu vyžadovat snižování úroků. Podle agentury DPA rovněž vyjádřil přesvědčení, že se v úrokových sazbách vyzná lépe než představitelé Fedu. Powell uvedl, že zatím nebyl s novým prezidentem v kontaktu. Trumpovy výroky na adresu Fedu odmítl komentovat.

„Rozhodnutí americké centrální banky dopadlo v souladu s očekáváním trhu i analytiků. Fed měl od svého prosincového zasedání k dispozici málo nových dat, na základě kterých se mohl rozhodnout o úpravě sazeb. Silnější trh práce a stále robustní inflace však nahrávají stabilitě sazeb minimálně po celou polovinu letošního roku,“ sdělil ČTK analytik XTB Tomáš Cverna.

Před zářijovým snížením se základní sazba nacházela v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což byla nejvyšší úroveň od roku 2001. Na tuto úroveň se vyšplhala v důsledku snahy Fedu dostat pod kontrolu inflaci. Ta se v červnu 2022 dostala až na 9,1 procenta, a byla tak nejvýše za více než 40 let.

„Další velkou neznámou jsou zatím proinflační rizika pramenící z fiskální politiky nové Trumpovy administrativy. I s ohledem na tyto nejistoty bude Fed přistupovat k úpravě sazeb opatrně. První letošní snížení sazeb v USA by mohlo nastat v červnu nebo červenci,“ dodal Cverna.

Inflace v USA v posledních dvou letech výrazně klesla, zůstává ale nad dvouprocentním cílem Fedu. V prosinci meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech zrychlil na 2,9 procenta z listopadového tempa 2,7 procenta. Fed ze svého prohlášení vypustil dřívější zmínku, že inflace postupuje směrem k dvouprocentnímu inflačnímu cíli.

(ČTK)

Další z kategorie Centrální banky