Zprávy z americké ekonomiky ukazují podstatně hlubší potíže, než můžeme vnímat z druhé strany Atlantiku. Lidé nemají peníze a převis nabídky nad poptávkou bude postupně ukrajovat další část z nadbytečných kapacit průmyslové výroby i přepravy.
Plíživý ekonomický kolaps
Ekonomický kolaps nepřichází jako blesk z čistého nebe. Je to postupný proces, jehož průvodním jevem je nedostatek. Průmyslová výroba upadá, neprodané zásoby na skladech výrobců rostou, ale nikdo je nekupuje. Právě nedostatek základního zboží v regálech obchodů může být poslední kapkou, která ukončí americkou iluzi ekonomické prosperity. Wall Street Journal informuje, že využití průmyslových kapacit v americké ekonomice je začátkem letošního roku nejníže od roku 1972.
Dochází rovněž k poklesu přepravy zboží v celosvětovém měřítku. Index Baltic Dry, jehož hodnota se odvíjí od cen přepravy průmyslových komodit, klesl na čtvrtinu oproti hodnotě ze srpna 2015. Propadl z 1 200 bodu na bezprecedentních 303 bodů. Podle agentury Reuters tak dosahuje nejnižší hodnoty za celou dobu měření.
Železniční přepravci ve Spojených státech v poslední době odstavují a konzervují stovky lokomotiv, pro které nemají využití, napsal publicista Tom Chatham.
Klesající výroba a přeprava zboží znamená, že bude trvat déle, než se zboží dostane na regály obchodů a ke konečnému spotřebiteli. Pokud však nějaké obchody v blízkosti spotřebitelů ještě budou. Společnost Walmart začátkem roku 2016 oznámila uzavření 269 hypermarketů a ukončení celé sítě svých drobných prodejen v USA. O práci přijde celkem 16 000 zaměstnanců, jak informuje list The New York Times. Zajímavostí je, že americká síť Walmart (která odpovídá našemu Tescu) zavírá mnoho svých prodejen.
Ekonomické krize pocházejí z USA
Plíživý pokles dostupnosti základního zboží, den ode dne méně zboží v regálech obchodů a delší prodlevy před doplněním zásob. Tak by mohl během krátké doby vypadat ekonomický vývoj ve Spojených státech z pohledu běžného občana.
Pokud se tento stav prohloubí, přestane lidi zajímat, jestli probíhá deflace nebo hyperinflace. Bude je zajímat, že dostupného zboží ubývá a kvůli jeho vzácnosti si za své peníze mohou koupit čím dál tím méně zboží.
Je dobré připomenout, že většina významných ekonomických krizí posledního století začala právě v USA.
Zdroje: WSJ, NY Times, Reuters, Project Chesapeake
Editor: Jindřich Smítka