Německému bankovnímu monstru, Deutsche bank, se přezdívá největší banka světa. Patří mezi banky „too-big-to-fail“, tedy banky, které vlády nenechají padnout a jejichž sanace se podle nové vyhlášky (viz článek bail-in) bude financovat z kont majitelů.
Naše zdroje (Investmentwatchblog) již několikrát informovaly, že největší slabinou Deutsche bank je extrémní expozice derivátům, zejména z Číny. Druhou slabinou banky je její objem aktiv v derivátech – $75 bilionů, který dvacetinásobně převyšuje německé HDP, jak uvádí Tradingeconomics.com. Na počátku dubna roku 2013 se slabiny německé banky začaly provalovat.
Znehodnocená aktiva začala prosakovat až do výkazů o zisku. Jak uvedla ČTK, v bouřlivém období po 21. 1. Deutsche bank zveřejnila svou ohromnou kvartální ztrátu ve výši 7 miliard eur (189 miliard Kč) , která překonala i ztrátu z doby deprese (2008). Na grafu vidíme, jak rapidně od dubna 2013 klesaly akcie Deutsche Bank.
K tomu navíc i ostatní banky (Citibank) začaly věnovat pozornost rozvaze německé banky. Citi komentuje ve svém reportu:
„(…) Společnost Deutsche bank je v majetkovém deficitu. Její současný zapákovaný poměr 3,5 % je hluboko pod konkurencí a pod vlastním cílem Deutsche bank, tedy 4,5 %.“
Hlavní pointu představuje graf tžní realizace rizika. Graf jasně ukazuje, že trhy ví, že s Deutsche Bank je něco těžce v nepořádku.
Zdroj: Investmentwatchblog.com, Realclearmarkets.com ČTK, Tradingeconomics.com, Citibank
Ilustrace: DerivativesGram.com
Autor: Daniel Hron