
ČNB upozornila na to, že přijímání peněz od veřejnosti podléhá silné regulaci, jejímž cílem je ochrana vložených peněz klientů. „Přibývají ale případy, kdy vklady od veřejnosti přijímají v rozporu se zákonem i subjekty, které k tomu nemají příslušné oprávnění. Velice často se tak děje na základě smluv o zápůjčce či smluv o úvěru uzavíraných s osobami z řad veřejnosti, jimiž se tyto subjekty snaží pravidla obejít. Takto shromážděné prostředky ovšem nespadají pod systém pojištění vkladů,“ uvedla centrální banka.
ČNB zároveň varovala, aby lidé na tento způsob ukládání peněz nepřistupovali. Pokud by se instituce, které peníze půjčí, dostala do problémů, lidem hrozí, že o všechny vložené prostředky přijdou.
Při uložení pokuty CFIG centrální banka uvedla, že pro legální poskytování a přijímání peněz je nutné, aby mezi oběma stranami byla úzká vazba, například rodinná. Zároveň by poskytovatelů peněz pro jeden subjekt nemělo být více než 20. Pokud se taková služba nabízí široké veřejnosti, je nutné pro ni mít bankovní licenci.
Centrální banka dnes uvedla, že případů poskytování vkladových služeb bez bankovní licence přibývá, přestože ČNB toto jednání v minulosti opakovaně trestala pokutami v řádu milionů korun. „Vzhledem k tomu, že případy této činnosti se vyskytují stále častěji, je zřejmé, že ukládané pokuty zatím dostatečně nenaplňují jednu ze základních funkcí správního trestání, kterou je generální prevence. Z tohoto důvodu bude ČNB svou sankční politiku v této oblasti i nadále zpřísňovat,“ uzavřela ČNB.
(ČTK)