
V dubnu byl dovoz zlata do Číny nejvyšší za jedenáct měsíců. Jak píše FXStreet: „Těžká váha promluvila…Tentokrát za růstem ceny zlata ale nestály západní burzovní ani hedgeové fondy… Cena zlata na burze v Šanghaji vyskočila o čtyři procenta!“
„Výmluvná je odolnost domácích čínských obchodníků. Navzdory 8% poklesu ceny zlata z nedávného rekordu se udrželi a odmítli se zlata zbavit. To není honba za výhodným okamžikem, to je přesvědčení. A když se na londýnském trhu s fyzickým zlatem rozsvítila zelená, globální zájem o nákupy se znovu zvýšil.“
Na jiném místě FXStreet poznamenává: „Sečteno a podtrženo, tohle není výkyv. To je reset. Fyzická poptávka z Číny, nenápadné posilování západních zlatých pozic a tiché a vytrvalé nákupy maloobchodu naznačují jedno: Zlatý býk není mrtvý – jen konsolidoval. A drak právě znovu stiskl tlačítko nákupu.“
Riziko státních dluhopisů se rychle stává palivem pro zlato, a to z dobrého důvodu: Důvěra ve vládní cenné papíry začíná třepit. Takže už žádné státní dluhopisy. Už není třeba spekulovat zda je to Washington, Tokio nebo Řím, kde dokážou splatit kupón. Vzhledem k tomu, že poměr dluhu k HDP v Japonsku a USA dosahuje absurdní úrovně, začínají se projevovat trhliny. Trh přestává považovat státní dluhopisy za bezrizikové. A když ratingová agentura Moody’s vystřelí ránu před fiskální příď USA, makléři vědí, že se ocitáme v jiném ekonomickém světě.
„Proto je po zlatě poptávka, nejen od centrálních bank, ale i od makléřů, kteří znovu objevují odvěkou pravdu: v dobách pochybností je zlato jedinou věcí, která se vypořádává bez podpisu. K zajištění fyzického zlata nepotřebujete záruku vůči selhání. Zlato nezajímá snížení ratingu, rozpočtové čárymáry ani to, kdo bude předsedou americké centrální banky.“
Růst čínské poptávky tento signál jen zesiluje: důvěra v měny se snižuje. Zlato už není jen komoditou. Vrací se do role, kterou zastávalo po tisíciletí. Poslední útočiště v systému postaveném na slibech. A s tím, jak tyto sliby vypadají den ode dne nejistěji, je snaha o zajištění bez jakýchkoli závazků, bez pofiderních záruk a bez politiky stále silnější.
„Trh s dluhopisy se začíná bouřit a zlato je tichým vítězem této vzpoury. Wall Street začíná oceňovat to, co příznivci zlata vědí už léta: státní dluhopisy, zejména americké státní dluhopisy, nejsou posvátné. Jsou to dluhové nástroje zabalené do hry na důvěru. A když důvěra praskne? Zlato! Nepotřebuje rating, kupón ani podpis. Žádné riziko. Žádné vyjednávání, odkládání, prodloužování a předstírání. Jen skálopevný uchovatel hodnoty ve světě, kde ani rating AAA neznamená to, co dřív,“ píše analytik SPI Asset Management Stephen Innes.
„Zlatu je jedno, co tvrdí agentura Fitch, Moody’s nebo kdo předsedá americké centrální bance. Pokud úroky 10letých dluhopisů překročí 5 %, nebude to jen krvavá lázeň na trhu s dluhopisy, bude to okamžik, kdy se zlato zbaví pouhé nálepky bezpečného přístavu a stane se jediným aktivem, které nepřichází jen se slibem, který musí někdo jiný dodržet,“ uzavírá Innes.
(rek)