Akciový trh
1. Americkému technologickému velikánovi Apple se letos podařilo dosáhnout tržní kapitalizace rekordních 775 miliard dolarů.
2. Nejlepší výkonnosti v rámci amerického akciového indexu S&P 500 dosáhl letos se 143% nárůstem Netflix.
Neflix žlutě, index S&P 500 modře.
3. Rekordní výše dosáhly letos ohlášené emise akcií, jejichž hodnota přesáhla 1 bilion dolarů.
Transakce M&A
4. Letošní rok byl naprosto rekordním z pohledu fúzí a akvizic, hodnota oznámených transakcí letos přesáhla dokonce 4 biliony dolarů a překonala tak doposud rekordní transakční rok 2007, který přecházel globální finanční krizi.
5. Zároveň jsme v letošním roce byli svědky více mega transakcí na poli fúzí a akvizic než kdykoliv předtím. Hodnota 56 obřích transakcí nad 10 miliard dolarů letos dosáhla 1,6 bilionu dolarů.
O zdaleka největší letošní transakci se postarala americká farmaceutická společnost Pfizer, která koupila Allergan za 183,7 miliardy dolarů. Druhou největší transakcí roku je s více než 120 miliardami dolarů spojení gigantů nápojového průmyslu AB InBev a SABMiller, kterým vzniká největší společnost na světovém pivním trhu. Na konci ledna budou akcionáři schvalovat spojení ropného giganta Royal Dutch Shell s britskou BG Group v transakci za bezmála 80 miliard dolarů. Za zhruba stejnou cenu převezme Chrater Communications Time Warner Cable. Poslední letošní ohlášenou mega transakcí se stalo prosincové spojení velikánů chemického průmyslu Dow Chemical a DuPont v hodnotě více než 66 miliard dolarů.
Nejvíce akvizic letos ohlásila globální investiční a poradenská společnost Blackstone a to 47, následována Carlyle Group se 33 transakcemi a WPP s 26.
IPO
6. Zatímco hodnota fúzí a akvizic v roce 2015 stoupala do závratných výšin, s primárními emisemi akcií to bylo spíše naopak. Hodnota IPO na americkém trhu byla zdaleka nejnižší od roku 2009, kdy vlivem globální finanční krize dosáhla pouhých 14 miliard dolarů. Letos se hodnota primárních emisí akcií v USA vyšplhala na 29 miliard dolarů.
Propouštění
7. V letošním roce bylo ohlášeno rušení více pracovních míst, než v kterémkoliv jiném od roku 2009, který byl poznamenán globální finanční krizí. Celosvětově společnosti oznámily rušení 855000 pracovních míst, jen v USA omezily 268000 pozic. Více než polovinu propuštěných zaměstnanců mělo přitom jen ve Spojených státech na svědomí 5 velkých firem v čele s Hewlett-Packard, která oznámila propuštění 85000 zaměstnanců. Dvacet tisíc lidí propustí Schlumberger, 14000 Baker Hughes, 10000 Microsoft a 9000 Chevron.
Dluhopisy
8. Prodeje korporátních dluhopisů investičního stupně vůbec poprvé dosáhly 1,31 bilionu dolarů.
9. Nejrizikovější státní svrchované dluhopisy má letos suverénně Venezuela, předstihla i Pákistán, naopak německý dluh je stále blízko bezrizikovému.
Bohatství těch nejbohatších
10. Někteří miliardáři letos ještě více zbohatli, jiní zchudli. Největší nárůst jmění o 29 miliard dolarů zaznamenal Jeff Bezos z obchodního portálu Amazon.com následován Armanciem Ortegou ze španělského módního maloobchodníka Inditex, který si přišel na dalších 13 miliard dolarů a Markem Zuckerberrgem z Facebooku, jehož jmění se zvýšilo o celých 11 miliard dolarů. O 10 miliard lehčí je naopak po letošku investiční guru Warren Buffett a o 19 miliard dolarů přišel mexický telekomunikační magnát Carlos Slim.
Autor: Kristýna Zahradníková
Zdroj: BBG, Patria Online