
Bank of England ke konci září ve svém podzemí uschovávala celkem 5152 tun zlata, komerčním bankám patřilo 3076 tun. Dalších 1903 tun zlata patří burzovním zlatým fondům a zbývajících 1173 tun je tzv. plovoucí zlato využívané na podporu londýnského zlatého trhu, což je asi jen půl procenta světové zásoby zlata.
Kromě centrálních bank musí mít „zlaté“ účty u Bank of England také členové asociace účastníků trhu se zlatem LBMA. Anglická centrální banka tak hraje klíčovou roli při kontrole světového trhu s fyzickým zlatem.
Vzhledem k tomu, že měsíční údaje LBMA o stavu zlata v Londýně jsou zveřejňovány s tříměsíčním zpožděním a poprvé byly zveřejněny až v červenci 2017, rekord na který statistika odkazuje se týká pouze posledních 3,5 roku. Podle dat na webu Zero Hedge tak absolutním rekordem zůstává 9000 tun zlata z roku 2011. Historicky nejmíň 6256 tun zlata bylo v Londýně v květnu 2015.
Protože údaje LBMA ani Bank of England o množství zlata uschovaného v Londýně nebyly nikdy podrobeny nezávislému auditu, žádný z těchto údajů nelze nezávisle ověřit. LBMA dokonce nezveřejňuje, kde jsou úschovny zlata, na které odkazuje, umístěny, takže je jasné, že s ověřováním by byl problém.
Sedm krkavců
Podle LBMA se údaje o skladování zlata týkají sedmi správců podzemních komerčních trezorů v Londýně plus zlata centrálních bank uloženého v londýnských sejfech Bank of England. Ze sedmi poskytovatelů komerčních trezorů jsou tři banky (J.P.Morgan, HSBC a ICBC Standard), další čtyři jsou bezpečnostní agentury (Brinks, Malca-Amit, G4S a Loomis).
Trezory bank J.P.Morgan a možná HSBC se nacházejí v londýnské City, trezory bezpečnostních agentur zřejmě v západním Londýně poblíž letiště Heathrow, dohaduje se Zero Hedge.
(rek)