
Investigativní novináři zjistili, že Blízký východ je vstupní branou na trhy v Evropě, Spojených státech i v některých dalších zemích. Na základě nové analýzy celních údajů, které ukazují, že tuny neprocleného zlata ze zemí, jako jsou Ghana, Pobřeží slonoviny, Tanzánie, Nigérie či válkou rozvrácených Libye a Súdánu unikají oficiálnímu dohledu států, v nichž se zlato těží.
Celní údaje ukazují, že Spojené arabské emiráty dovezly v roce 2016 z Afriky zlato v hodnotě 15,1 miliardy dolarů, což je více než jakákoli jiná země na světě. V roce 2006, tedy o deset let dříve, to bylo jen za 1,3 miliardy dolarů. Celková hmotnost ilegálně na trh vrženého zlata v různých stupních čistoty byla 446 tun na rozdíl od 67 tun v roce 2006.
Velká část zlata není navíc ve vývozu afrických států vůbec zaregistrována. Podle ekonomů, s nimiž agentura hovořila, to ukazuje, že velké množství zlata opouští Afriku, aniž by v zemích jeho původu byla odváděna daň.
Mafie. Cizí, nebo domácí?
O drobném individuálním kutání zlata, kterého se často účastní dětí ze zbídačených rodin, jež donedávna pohánělo černý trh v Africe, dotazováni analytici pochopitelně věděli. Odhalení disproporce mezi oficiálním africkým exportem a zjištěným africkým importem do emirátů podle nich ukazuje na černý trh mnohem větších rozměrů, než se předpokládalo.
Jedním z pravděpodobných vysvětlení je podle Reuters činnost velkých kriminálních syndikátů, které se stále častěji zapojují do těžby a pašování zlata.
Nana Akufo-Addo, prezident Ghany, která je druhým největším producentem zlata v Africe, tyto rostoucí „rozsáhlé a nebezpečné“ operace odsoudil a obviňoval z nich zahraniční mafie.
(rek)