Jak vysvětlila agentura, indickou ekonomiku ochromuje import zlata, který ročně dosahuje asi tisíc tun. To je na jedné straně zhruba čtvrtina indického ročního obchodního deficitu a na straně druhé to Indii řadí na druhé místo (první je Čína) v žebříčku států, které aktuálně nakupují nejvíc žlutého kovu.
Indie, na jejímž území se nacházejí významná naleziště zlaté rudy, nebyla v minulosti schopna produkovat dostatek zlata. Například důl Kolar ve svazovém státě Karnátaka v jihozápadní Indii byl před 15 lety uzavřen kvůli vysokým nákladům na těžbu. Nyní je na seznamu dolů, které indická vláda nabízí soukromému sektoru. Odhaduje se, že zdejší zásoby zlata mohou být až 280 tun.
Další dva zlaté doly, které mají být vydraženy, jsou nové a nachází se v indických státech Džhárkhand a Čhattísgarh. Posledně jmenovaný zlatý důl se bude dražit již v březnu, uvedl ministr Kumar. Příjmy pro centrální vládu v Dillí by podle něj jen v případě dolu Kolar, kde těžba zlata probíhala po staletí, měly dosáhnout asi 60 miliard rupií, tedy podle současného kurzu zhruba 876 milionů amerických dolarů.
Ministr Kumar uvedl, že zájem o aukce indických zlatých dolů doposud projevilo několik místních a nadnárodních společností, ale nespecifikoval je. Uvedl ale, že celkové odhady zásob v uvedených dolech jsou ve výši tří milionů tun zlaté rudy (jedna tuna obvykle obsahuje 0,0005-0,001 procenta čistého kovu).
Indická vláda podle ministra Kumara rovněž slíbila, že převezme závazky státem kontrolované společnosti Bharat Gold Mines, která až do roku 2001 provozovala důl Kolar. Firma dluží jak na mzdách zaměstnancům, tak bankám za poskytnuté úvěry.
Agentura Reuters s odvoláním na analytiky napsala, že těžba zlata v Indii bude zisková, protože ceny žlutého kovu se v této zemi za poslední dekádu více než ztrojnásobila, zatímco celosvětově nárůst tzv. spotových cen zlata dosáhl 89 %.
Indie je, pokud jde o zlato, velmi specifickou zemí. Indové zlato považují za nejvyšší obětní úlitbu a také za nejlepší svatební dar. Odhaduje se, že mezi obyvateli je víc než 20 tisíc tun vzácného kovu. Vláda v minulosti zvedla dovozní cla na zlato a zahájila program, který by jí měl umožnit převzít zlato, jež je v domácnostech a chrámech.
Čtěte dále: Program Indie na oloupení občanů o zlato se nezdařil
Zdroj: Reuters, Wikipedia
Autor: Redakce
Foto: Shutterstock