Zlato (oz) / USD
1 969,77
1,43 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato v JAR pod palbou

V loňském roce došlo v Jihoafrické republice k 19 ozbrojeným útokům na zlaté doly, což je téměř dvojnásobek oproti roku 2018. Bylo uloupeno více než 100 kilogramů zlata, protože jeho vysoká cena začala být pro gangy atraktivní. Ne všechny společnosti ale zveřejňují své ztráty, takže jejich skutečnou výši lze jen hádat.

Asi 15 útočníků manévrovalo s vojenskou přesností, zajalo rukojmí a vydrancovalo tavírnu dolu South Deep Gold Fields. Foto: Google

Druhou neděli v prosinci zaútočila zločinecká četa vyzbrojená útočnými puškami R6 a AK-47 na jeden z největších zlatých dolů, které operují v JAR. Asi 15 útočníků manévrovalo s vojenskou přesností, zajalo rukojmí a vydrancovalo tavírnu dolu South Deep Gold Fields. I když se jim nepodařilo prorazit do hlavního trezoru, gang o tři hodiny později unikl se zlatý koncentrátem v hodnotě asi 500 tisíc dolarů.

„Těžební společnosti jsou napadány zločinci a ozbrojenými gangy a policejní reakce je chabá,“ řekl Neal Froneman, generální ředitel společnosti Sibanye Gold, která před dvěma týdny odrazila útok na svůj důl Cooke. „Panuje tu anarchie a bezpráví.“

Útoky na zlaté doly jsou součástí vlny násilných zločinů. Počet vražd v JAR vystoupal na nejvyšší úrověň za desetiletí, v průměru je každý den zabito přes 50 lidí. Prudce vzrostla násilná přepadení a loni zvolená vláda prezidenta Cyrila Ramaphosy musela v Kapském Městě nasadit armádu, aby potlačila zabíjení související s gangy.

„Zásadním problémem je, že policie se nedostává na vrchol zločineckých organizací,“ řekl Gareth Newham, který vede program prevence násilí v Institutu bezpečnostních studií v Pretórii. „Vidíme oslabování policejní kapacity.“

Policie nefunguje

Když 50 lupičů v květnu přemohlo ochranku v tavírně rudy čínského majitele Gold One International, policie se, podle viceprezidenta pro výrobu Jona Hericourta, po prvních výstřelech stáhla z bojiště. „Od té doby, kdy se gang stáhl s nespecifikovaným množstvím zlata, poskytla nám policie jen málo informací o průběhu vyšetřování,“ řekl agentuře Bloomberg.

Gold One proto posílila bezpečnost a změnila zaměření bezpečnostních složek od boje proti vnitřním krádežím na obranu proti útokům zvenčí. Přesto Hericourt pochybuje, že to bude stačit. „Není na těžební společnosti, aby bojovala s gangy, to je záležitost vlády,“ prohlásil.

Bojové operace

„Sibanye také posílila svou obranu poté, co loni několik útoků odrazila,“ řekl šéf bezpečnosti Nash Lutchman. Bojový výcvik je nyní standardním tréninkem pro strážce, kteří v noci nosí neprůstřelné vesty a hlídkují v bojových vozidlech pěchoty. Jejich brokovnice a 9milimetrové pistole však stále nemohou konkurovat automatickým zbraním používaným gangy.

 Přípravy přepadů trvají měsíce. Gangstři donutí moje zaměstnance, aby jim poskytli poznatky o zabezpečení,“ vyprávěl Lutchman reportérovi agentury Bloomberg. „Pracují s vojenskou přesností, pokud jde o plánování a provádění akcí. Žádná tavírna rudy nebude mít dostatečnou palebnou sílu k obraně proti 20 nebo 30 útočníkům.“

(rek)

Další z kategorie Zlato