Zlato (oz) / USD
1 231,84
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 161,38
0,00 %
EUR / USD
1,17
0,01 %
USD / CZK
22,05
0,00 %
Zlato
Zlaté mince z Útesu smrti přivedly Brita za turecké mříže

Přišlo to jako blesk z čistého nebe: Cesta britského turisty Tobyho Robynse (52) vedla během necelé hodiny z letiště za mříže. Spokojený a opálený Robyns se s palubní vstupenkou v ruce odbavoval na letišti v tureckém Bodrumu pro let domů po velmi příjemné dvoutýdenní dovolené. Bezpečnostní personál mu zkontroloval i příruční zavazadlo. Objevil v něm třináct starých zlatých mincí, které označil za „historické dědictví“.

Brit Toby Robyns narazil při šnorchlování v Turecku na zlatý poklad. Reprofoto: dailymail.co.uk

Toby Robyns, otec pěti dětí ze Southwicku z hrabství Západní Sussex, na poklad narazil při šnorchlování přibližně šest kilometrů od ostrova Yassi Ada. Jeho okolí se přezdívá pohřebiště lodí.

Proslýchá se, že se tu na dně skrývá až 25 vraků lodí různých velikostí ze čtvrtého až šestnáctého století, jejichž námořníky ztrestaly silný vítr a asi 200 metrů jihozápadně od ostrova pod hladinou skryté, a tudíž nebezpečné podmořské skalisko, jemuž se přezdívá Útes smrti. „Odborníci mají za to, že zemětřesení z letošního 20. července zacloumalo dnem a mohlo posunout mince blíž k pobřeží. Robyns tudíž na ně mohl narazit tam, kde ještě v polovině července nebyly,“ poznamenal list The Sun.

Kamarád i poslanec věří ve šťastný konec

Brit nesplnil povinnost informovat neprodleně o svém nálezu místní úřady. Chtěl si mince odvézt domů –  snad jako suvenýry, nebo možná v naději, že později mu jejich prodej pomůže vylepšit rodinný rozpočet.

Za svůj prohřešek by si mohl odsedět až tři roky ve vězení. Druhý den po zadržení to předvedli před soudce, jenž ho nasměroval do zadržovací vazby. Odtud se nedostane, dokud se turecká justice nerozhodne, zda ho obviní.

„Určitě neměl ani ponětí o tom, že Turci záležitosti s takovými nálezy berou tak vážně. Zpestřil si prima dovolenou – a teď trčí ve vězení a musí čekat na svůj další osud. Držím moc palce, aby se věci nakonec šly tak, jak by měly jít. Snad to nebude dlouho trvat a zase spolu vyrazíme na pivo nebo na fotbal,“ doufá jeho přítel James Stoneham (46), jemuž Robyns poslal několik MMS ze šnorchlování.

„Byla to nevinná, byť poněkud nerozumná chyba. My se teď musíme postarat o to, aby se mu dostalo férového a náležitého zacházení. Věřím, že vše dobře dopadne,“ ujistil Tim Loughton (55), konzervativní poslanec z Robynsova volebního obvodu.

(plk)