Zlato (oz) / USD
1 766,05
1,69 %
Zlato (oz) / CZK
38 284,98
1,77 %
EUR / USD
1,20
0,17 %
USD / CZK
21,68
0,08 %
Zlato
Zlatá raketa letí k 1700 dolarům za unci

V pondělí začaly ztrácet všechny akciové indexy v USA stejně jako cena ropy. Investoři dnes věří už je americkému dolaru a zlatu. Proto tito dva tržní nepřátelé nyní ruku v ruce stoupají k několikaletým rekordům, ačkoli obvykle vzestup jednoho z nich znamenal propad druhého. To dnes neplatí.

Cena zlata se v pondělí vyšplhala o víc než 40 dolarů nad 1684 dolarů za unci. Foto: iStock

Co to znamená pro české majitele zlata? Především nový cenový rekord 39 270 korun za troyskou unci. Současná vzestupná křivka ceny zlata započala v roce 2013, kdy unce přišla na 23 979 korun. Za sedm let tak český investor vydělal na unci zlata 15 291 korun. Za deset let dokonce 18 863 korun. 

Akciové trhy nyní přešlapují, jakoby nevěděly, jak dál. „Správně by cena zlata, když posiluje dolar,  neměla růst, leč lidé se bojí a korporátní investoři jsou zmatení a nejistí. Chování finančních trhů minulý týden tak bylo všechno možné jen ne jasné – s výjimkou zlata, i přesto, že americký dolar se dostal na nejvyšší hodnotu od dubna 2017, zatímco euro za stejné období kleslo na svou nejnižší hodnotu,“ konstatoval web FXStreet.

Matematicky nyní zlato směřuje k ceně 1713 dolarů za unci, jak vypočítal server ActionForex. „Zlato v roce 2020 zdražilo o víc než 8 %, což opět dokazuje jeho schopnost dosahovat hvězdných výnosů během turbulentních období na kapitálových trzích. Rovněž dolar splňuje očekávání,“ uvedl server Yahoo.

Krize nekončí

Cena zlata se v pondělí vyšplhala o víc než 40 dolarů nad 1684 dolarů za unci. Objednávky na nákup zlata v dubnu na americké obchodní burze přesáhly cenu 1665 dolarů, protože spekulanti věří tomu, že v té době bude cena ještě vyšší. 

„Lze vytušit, že se lidé zbavují akcií a peníze přesunují do rájů,“ řekl agentuře Reuters hlavní tržní stratég CMC Market Michael McCarthy. „Dopad chřipkové epidemie na globální ekonomiku pravděpodobně přinese nižší úrokové sazby na delší dobu.“ Americký desetiletý dluhopis se pohyboval na nejnižším výnosu od začátku září.

Světová zdravotnická organizace uvedla, že se obává rostoucího počtu případů bez jasného spojení s Čínou. To zřejmě trhy ještě víc vyleká. „Zlato konečně vytvořilo vážnou dynamiku a víc negativních zpráv o koronaviru otestuje mez 1700 dolarů, a to spíš dříve než později,“ domnívá se hlavní analytik trhu brokerské firmy OANDA Jeffrey Halley. 

(rek)