Zlato (oz) / USD
1 836,36
1,81 %
Zlato (oz) / CZK
40 798,96
1,87 %
EUR / USD
1,18
0,12 %
USD / CZK
22,22
0,07 %
Zlato
Zlatá povolební bouře

Podle portálu DailyFX sází 83 procent obchodníků u zlata na dlouhé pozice. To znamená, že jsou přesvědčeni, že v delším horizontu jim vydělá. To co se s jeho cenu dělo před volbami v USA proto není třeba brát vážně, protože teprve po oznámení volebního výsledku vypukne bouře.

Nejistota výsledku voleb mže posloužit k urychlení vzestupné trajektorie ceny. Foto: iStock

Za jisté server DailyFX považuje, že zlato zůstane pod vlivem amerického dolaru a následné rozpolcenosti na všech finančních trzích, které budou volit, zda jít, nebo nejít do riskantnějších operací. Také analytici z Royal Bank of Canada radí investorům, aby se připravili na větší nejistotu.

„Cena zlata může těžit z povolebních otřesů, pokud po volební noci nebude oznámen jasný vítěz, což je pravděpodobný scénář vzhledem k rekordnímu počtu hlasovacích lístků, které nelze do dne voleb v řadě volebních bojišť spočítat. Možnost povolebních nepokojů a sporný výsledek představuje z našeho pohledu významné riziko, které by se v nejextrémnějších scénářích mohlo ukázat jako zlaté,“ uvedli kanadští experti. 

Opatrnější Saxo Bank

Podle Saxo Bank zlato není připraveno na povolební šok nebo jiný nepříznivý vývoj. „K tomuto závěru jsme dospěli poté, co jsme se blíže podívali na aktivitu trhu opcí na nákup zlata, kde se  hledisko možných rizikových událostí příliš neprojevilo…při pohledu na graf zlata však zatím nevidíme trend, který by vyvolával obavy z hlubšího a delšího výprodeje. Na současnou korekci pohlížíme jako na dočasnou, úroky na nejnižších úrovních a pokračující fiskální a měnové intervence poskytují zlatu podporu,“ míní expertíza z Dánska.

Saida Litoshová, manažerka analýzy drahých kovů v datové společnosti Refinitiv, si myslí, že druhá Trumpova administrativa by přidala další volatilitu a nejistotu. Bidenovo vítězství by dle ní vedlo k menší volatilitě spojené s politickými riziky a mezinárodním napětím. „Historický pohyb ceny zlata v důsledku předchozích prezidentských voleb naznačuje jen málo důkazů o jasném vztahu mezi cenou zlata a výsledkem voleb,“ tvrdí Litoshová na Yahoo.

Názory jsou často protichůdné

Generální ředitel firmy Fosterville South Exploration Bryan Slusarchuk oponuje. Pro vyhledávač Yahoo řekl, že jak Trump, tak Biden, byť mluví jinak, představují další tištění peněz, a proto by zlato mělo dobře reagovat bez ohledu na to, kdo bude zvolen. Domnívá se, že zpochybňované volby by mohly mít mnoho negativních důsledků a představovaly by samotnou podstatu nejistoty, proti které zlato chrání.

„Věřím, že zlato bude mít v nadcházejících měsících výbušný vzestup, což vychází z ekonomických a finančních podmínek. Nejistota výsledku voleb jen poslouží k urychlení jeho vzestupné trajektorie,“ dodává Slusarchuk.

(rek)